ایلان ماسک را بیشتر بشناسیم.

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
ایلان ماسک را بیشتر بشناسیم
توضیحات
سرفصل ها
ایلان ماسک را بیشتر بشناسیم.

مقدمه:

ایلان ریو ماسک زاده شده پرتوریا آفریقای جنوبی در تاریخ 28ژوئن سال 1971 است و اکنون در لس آنجلس آمریکا زندگی می کند.وی دارای مدرک لیسانس اقتصاد و لیسانس فیزیک از دانشگاه پنسیلوانیا است و همچنین از پیشه آن می توان به مخترع و مهندس بودن آن اشاره کرد و ازجمله ثروتمند ترین افراد در جهان و بزرگترین کار افرینان این دوره نیز محسوب می شود.

از شرکت های معروف آن می توان به اسپیس اکس, پی پال و تسلا موتورز و سولاریستی اشاره کرد و درحال حاضر مشغول به توسعه سیستم حمل و نقل بسیار سریع به نام هایپرلوپ است.

ایلان ماسک جزو دومین کارآفرینان بزرگ جهان است که موفق به تاسیس سه شرکت بزرگ به نام های پی پال, اسپیس ایکس و تسلا موتورز است که ارزشی معادل بیش از یک میلیارد دلار دارند.ماسک دارای ایده های بزرگی است که تا کنون همه را به نتیجه رسانده و کاملا هم موفقیت آمیز بوده است و می توان گفت وی شکست ناپذیر است. 

 

دوران کودکی تا جوانی

ایلان ریو در پرتوریا آفریقای جنوبی زاده شده و فرزند اول خانواده است و یک خاهر و یک برادر کوچکتر نیز دارد.در سن ده سالگی اولین کامپیوتر خود را خریداری کرد و به دلیل علاقه بیش از حد وی به برنامه نویسی, خودش به تنهایی شروع به یادگیری و تمرین آن کرد.در سن 12 سالگی اولین بازی کامپیوتری خود را طراحی کرد و به فروش رساند و بعد از به اتمام رساندن مدرسه به تنهایی به ایالات متحده رفته تا به ادامه تحصیل بپردازد.بعد از آن به واسطه مادرش به مونترآل رفته و وارد دانشگاه کوئینز شد.

در سال 1995 اولین شرکت خود را با نام زیپ 2 تاسیس کرد که برادرش نیز آن را همراهی میکرد.کار شرکت طراحی یک راهنمای شهری بود که توانست از سیتی سرچ سبقت گیرد و شرکت هایی نظیر نیویورک تایم با ماسک قرارداد بستند که درآمد بسیاری عاید ماسک شد.

 

پی پال و ایکس.کام

در سال 1999 یک سرویس دهنده مالی به نام پی پال و ایکس کام را تاسیس کرد.پی پال و ایکس کام هر یک به طور جداگانه کار خود را انجام می دادند ولی به دلیل علاقه بیشتر ماسک به پی پال, توانست ایکس کام را زیر مجموعه ای از پی پال درآورد و نام آن به کلی حذف شد.با وجود اینکه ماسک بزرگترین سهام دار شرکت پی پال بود اما به دلیل اینکه قصد تغییر زیرساخت پی پال را داشت, بقیه اعضای سهامداران ماسک را از شرکت اخراج کردند.

 

اسپیس اکس

ماسک در سال 2002 سومین شرکت خود را با نام اسپیس اکس تاسیس کرد که هدف از تاسیس آن ساخت وسایل نقلیه فضایی و موشک هاست و از وظایف آن در شرکت, مدیرعامل اجرایی و مدیر فناوری است .از اولین اختراعات این شرکت موشک های فالکن 1 و فالکن 9 است.

نقطه شروع این شرکت از آنجایی بود که ماسک به سفر به مریخ و زندگی در آنجا فکر می کرد و به دنبال راهی و یا وسیله ای برای عملی کردن این خاسته اش بود که توانست این شرکت را تاسیس کند و به بعضی مقاصد خود دست یابد.

ماسک به دنبال راهی برای ساخت گلخانه های خودکار و انتقال آن به مریخ بود که این کار به دلیل هزینه گزاف آن عملی نشد و حتی با کشور روسیه وارد مذاکره برای انجام این پروژه شد اما بعد از تصمیم خود منصرف شد و ایده دیگری را تحت عنوان استفاده مجدد از سفینه های فضایی ارائه داد.

در سال 2006 ماسک سرمایه گذاری بسیاری بر روی اسپیس اکس انجام داد و این موضوع که قیمت راکت ها در روسیه 15میلیون دلار و در ایالات متحده65 میلیون دلار به فروش می رسید و هزینه های صورت گرفته فقط 2 درصد قیمت راکت ها در ایالات متحده به هیچ وجه موضوع جالبی برای ماسک نبود و از این جریان ناراحت بود.

اما ماسک قادر بود تا این هزینه هارا تا 10 برابر کاهش دهد و البته اینکه هدف اصلی ماسک سفر به مریخ بود پس به یک حامی و سرمایه گذار احتیاج بود که البته افرادی به کمک آن آمدند که یکی از آنها شرکای سابق وی در شرکت پی پال بود.

به دنبال آن ماسک بر روی راکت فالکون 1 تحقیقات بسیاری انجام داد و از حساب شخصی خود مقدار قابل توجهی برای این راکت هزینه انجام داد و بعد از گذشت 4 سال پروژه خود را تکمیل کرد. توجه به این نکته ضروری است که سه پرتاب اول این راکت با شکست مواجه شد اما در پرتاب چهارم عملیات با موفقیت انجام شد و نتیجه آن بستن قرارداد با شرکت ناسا بود.

تسلا موتورز

 بنیان گذراران این شرکت دوفرد به نام های مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ  هستند که هدف از تاسیس این شرکت استفاده نکردن از سوخت های بنزینی در اتومبیل هاست.ماسک که به این سری کارها علاقه ی بسیاری داشت یک سال بعد در این شرکت سرمایه گذاری خود را انجام داد و مدیر اجرایی و طراح محصولات این شرکت را به عهده گرفت.

اولین اتومبیل الکتریکی این شرکت ساخته شد اما ماسک این ایده را داد که از وزن خودرو با مواردی مانند ساخت باتری و چراغ های خودرو با مواد فیبرو کربن را کاهش داد و بخاطر طراحی این پروژه ماسک برنده جایزه Global Green 2006 شد.

زمانی که این محصول وارد چرخه تولید شد با نواقصی همراه بود که باعث شد تولید متوقف شود و ماسک نیز این افراد را اخراج کرد که از جمله آن مارتین ابرهارد بود.بعد از آن ایلان ماسک مدیریت شرکت را به تنهایی انجام داد.بعد از ابرهارد فردی به نام زیو دوری مدیریت شرکت را به عهده داشت که آن هم یک سال بعد شرکت را ترک کرد.

بعد از آن ایلان ناسک به طور جدی به کار خود ادامه داد و از نیرو های بهتر و قطعات با کیفیت تری استفاده کرد و اقداماتی دیگر که باعث شد در سال 2008 تسلا روداستر را با قیمت بالاتری عرضه کند.

در این زمان شرکت دچار بحران و کمبود بودجه شده بود که از جمله اقداماتی که ماسک انجام داد فروش شرکت Everdream به شرکت دل بود.اما این تضمین را به مشتریان خود داد که اگر در کسب وکار خود شکست بخورند ماسک شخصا این مبالغ را پرداخت می کند.

به دنبال آن شخصی به نام دایملر آگ که یک بنگاه خودروهای آلمانی داشت سرمایه گذاری خود را بر روی تسلا موتورز انجام داد که باعث شد شرکت از اوضاع آشفته خود نجات پیدا کند.بعد از آن ایالات متحده وجود تسلاموتورز را در صنعت حمل و نقل مناسب دانست و به آن وام های بسیاری تعلق گرفت.

بعد از این پیشرفت ها اینک وقت آن رسیده که تسلاموتورز به فروش سهام خود بپردازد اگرچه طی مدت 10 سال هیچی سودی برای سهامداران به ارمغان نیاورد.

در دنیای کنونی جهان کاملا وابسته به نفت است که همه ما از خطرات و آسیب های آن آگاه هستیم.ماسک هم به دنبال این موضوع است که این وابستگی از بین برود و اینگونه که خودش اعلام کرده طی 20 سال آینده نیمی از خودروهای تولیدی, الکتریکی خواهند بود.

سری ماشین های تسلا اس که تولید این شرکت است بسیار مورد توجه قرار گرفته و باید گفت که از شتاب بسیاری برخوردار است.از مزایای دیگر آن می توان به سنسور فراصوتی اشاره کرد که می تواند تمامی وقایع اطراف خودش را تحت نظر بگیرد.از دیگر امکانات آن این است که می تواند علائم راهنمایی رانندگی را پردازش کند و تمامی قوانین جاده ای را رعایت کند و مثلا سرعت خودرو را با آن تنظیم کند.

علاوه بر مدل های متنوعی از سری خودروهای تسلا, ماسک به دنبال این است که ایستگاه های سوپر شارژر خود را در ایالات متحده, اروپا و آسیا استقرار دهد.

 

 

 

 

 

ایلان ماسک را بیشتر بشناسیم.

ایلان ماسک را بیشتر بشناسیم.

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.