دات نت فریمورک چیست؟

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
دات نت فریمورک چیست؟
توضیحات
سرفصل ها
دات نت فریمورک چیست؟

دات نت فریمورک چیست و چرا در کامپیوترها نصب است؟

احتمالا متوجه این موضوع شده اید که برای نصب برخی برنامه ها سیستم شما باید از قبل دات نت را داشته باشد وگرنه با مشکل نصب مواجه خواهید بود.البته باید گفت که نیازی نیست تا شما به طور حرفه ای کار با دات نت را بلد باشید و همین که دات نت به درستی در سیستم شما نصب شده باشد کافی است.

 

فریمورک چیست؟

فریمورک که در اصطلاح برنامه نویسی چارچوب نام دارد برنامه نویسان را قادر می سازد که برای توسعه برنامه های خود از کد های به اشتراک گذاشته شده و مجموعه ای از API های خود استفاده کنند.

مجموعه ی کد های به اشتراک گذاشته شده در فریمورک FCLکه مخفف کلمه Framework Class Library است نام دارد.

با استفاده از فریمورک توسعه دهندگان می توانند بجای نوشتن تک تک کد های برنامه و بیت ها در هنگام پینک کردن IP آدرسی بر روی شبکه, می توانند از فریمورک کمک گرفته و از کد ها استفاده کنند.

با این کار کمک بسیاری به توسعه دهندگان می شود زیرا وقت خود را صرف کدهایی که قبلا نوشته شده و یا زمان بر هستند نمی کنند و با وقت نگذاشتن برای اینگونه کد های رایج و پیش پا افتاده, زمان خود را به نوشتن کد های جدید می گذرانند. 

دات نت شامل کد های مشترک است و همچنین به عنوان یک محیط اجرا برای برنامه نویسی نیز به کار می رود.نام این محیط اجرا CLR یا Common Language Runtime نام دارد.

از وظایف این محیط اجرا می توان به حافظه و پروسسور, رسیدگی به برنامه های خاص و ومدیریت امنیت و اززبان های پشتیبانی شده توسط دات نت می توان به C++ , F , C## وبیسیک و تعدادی دیگر اشاره کرد.

قابل حمل بودن از بزرگترین  ویژگی های اجرای برنامه درون یک محیط اجراست.

 

نسخه های دیگری از دات نت 

با اینکه دات نت به گونه ای ساخته شده که بر روی تمامی سخت افزارهایی که توسط دات نت پشتیبانی می شود اجرا شود اما روند کار به گونه ای صورت گرفته که فقط برای برنامه های ویندوز استفاده می شود.ام این مشکل نیز برطرف ده و نسخه دیگری از دات نت به نام  Mono که اوپن سورس است ارائه شده که در آن اپلیکیشن های دات نت و دیگر پلتفرم ها با یکدیگر سازگاری دارند.

به علاوه نسخه دیگری به نام .NET core ارائه شده که می تواند برنامه های سبک و ماژولار را در پلتفرم های مختلف به اجرا دربیاورد.از اهداف دیگر این نسخه می توان به پشتیبانی از سیستم عامل مک X و لینوکس و حتی ویندوز اشاره کرد.  

 

در حقیقت دات نت به توسعه دهندگان این امکان رامی دهد تا بدون استرس کد های خود را بنویسند و هیچ نگرانی ای از بابت اجرای این کدها در محیط های پشتیبانی شده توسط دات نت نداشته باشند.بدون وجود دات نت هیچ برنامه ای ساخته نخواهد شد.

 

دات نت چگونه بر روی سیستم ها نصب می شود؟

در هنگام نصب ویندوز نسخه ای از دات نت نیز بر روی سیستم شما نصب می شود که ورژن های مختلفی دارد.اما با این حال در هر سیستم شما به ورژن های مختلفی از دات نت ها نیاز دارید دلیل آن هم این است که برنامه نوشته شده در ورژن یکی در ورژن دیگر قابل اجرا نیست و این مشکل نیز به چگونگی ساخت این نسخه ها برمی گردد که از ابتدا این کار عملی نبوده است.

اما به طور کلی از 3 طریق ممکن است یک نسخه از دات نت بر روی سیستم شما نصب شده باشد. 

 • همانطور که در بالا اشاره شد در هنگام نصب ویندوز دات نت شما نصب شده است.
 • مایل به نصب برنامه ای در سیستم خود بوده اید که برای اینکار احتیاج بوده که اول دات نت شما نصب شود.
 • ممکن است به طور اتفاقی در سیستم توسط سایتی به سمت نصب این برنامه راغب شده باشید.

در هنگام کار با این برنامه نسخه آن بسیار مورد توجه است و باید بدانید که برای کار کردن با برنامه هایی که برای نسخه 3.5 یا کمتر از آن طراحی شده باید حتما نسخه 3.5 دات نت بر روی سیستم شما نصب شده باشد و برای کارکردن با برنامه هایی که برای نسخه 4 یا بیشتر طراحی شده نیز باید حتما نسخه 4 دات نت بر روی سیستم شما نصب شده باشد. پس همانطور که م شخص است نسخه 3.5 با 4 هیچ سازگاری ای ندارد یا به عبارتی دیگر نسخه های 4 به بالا با نسخه های قدیمی سازگاری ندارند پس پیشنهاد ما برای توسعه دهندگان این است که این دو نسخه را به طور همزمان در سیستم های خود نصب کنند.البته باید گفت که ویندوز 8 و 10 هر دو این نسخه ها را باهم در خود دارد.

 

راه حلی برای مشکلات با دات نت 

دات نت در گذشته مشکلات زیادی را به همراه داشته و کاربران باید به تکرار نصب و پاک کردن دات نت می پرداختند که ببینند کدام نسخه از دات نت مناسب برنامه هایشان است. اما اکنون بدین صورت نیز زیرا هر دو نسخه از دات نت بر روی ویندوز ها وجود دارد و شما با نصب ویندوز هر دو نسخه از دات نت را خواهید داشت اما اگر همچنان با دات نت به مشکل برخوردید می توانید با استفاده از مراحل زیر به رفع آن اقدام کنید.

 • اگر سیستم نیاز به بروز رسانی دارد این کار را بکنید و مطمئن شوید که ویندوز شما آخرین نسخه آپدیت شده است.

 

 • روش دیگر آن است که نسخه های قبلی را پاک کنید و مجدد به نصب آنها بپردازید.

 

 • در مرحله بعد اگر با روش های بالا مشکل حل نشد می توانید فایل های سیستمی خراب را جستجو کرده و به تعمیر آنها بپردازید البته ناگفته نماند که این کار بسیار زمان بر است اما ارزش این را دارد که فایل های شما تعمیر شود.

 

 • در مرحله آخر اگر بازهم مشکلات شما رفع نشد باید NET Framework Repair Tool را از خود سایت مایکروسافت دانلود و نصب کنید. تمامی نسخه های دات نت با این برنامه پشتیبانی می شود پس اگر هر مشکلی باقی مانده باشد با این برنامه به طور کل رفع می شود.

 

مزایای استفاده از دات نت فریم ورک

 • در اجرای نرم افزارها یک چارچوب منظم و سازمان یافته ای را در اختیار شما قرار می دهد. 

 

 • در انجام یک برنامه نویسی می توانند همزمان از چندین زبان برنامه نویسی استفاده کنند و لزوما نیازی نیست که فقط یک زبان را انتخاب کنند.

 

 • هر برنامه ای که با دات نت تولید شود مشکل اجرایی نخواهد داشت و بر روی تمامی سیستم عامل های ویندوز اجرا می شوند.

 

 • با استفاده از دات نت می توان در محیط های ویندوز , وب و یا موبایل برنامه نویسی انجام داد .

 

دات نت فریمورک چیست؟

دات نت فریمورک چیست؟

دات نت فریمورک چیست و چرا در کامپیوترها نصب است؟

دات نت چگونه بر روی سیستم ها نصب می شود؟

راه حلی برای مشکلات با دات نت 

مزایای استفاده از دات نت فریم ورک

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.