دات نت کور چیست؟

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
دات نت کور چیست؟
توضیحات
سرفصل ها
دات نت کور چیست؟

نقطه پیدایش دات نت کور زمانی بود که برنامه نویسان تمایلی به برنامه های انحصاری مایکروسافت نداشتند زیرا قابلیت اجرا در سایر پلتفرم هارا دارا نبودند. بنابراین در سال های اخیر مایکروسافت به چند پلتفرم بودن و اوپن سورس بودن برنامه ها تمرکز کرده و سرویس هایی برای رفع این اشکالات ارائه کرده است.از مهم ترین آنها دات نت کور است.به کمک دات نت کور که بسیار سریع عمل می کند در همه دیوایس ها از جمله وب, موبایل و اپلیکیشن های ویندوزی و حتی MAC نیز قابل اجرا است و به سادگی می توانید آن را حمل نمایید و بین دیوایس های مختلف جابه جا کنید.

 

مهم ترین ویژگی های دات نت کور چیست؟ 

 • از مهم ترین آنها اوپن سورس بودن است که کاربران را باری دیگر به سمت مایکروسافت سوق داده است که با استفاده از این ویژگی می توانید پلتفرم خود را شخصی کنید.

 

 • برنامه هایی که در دات نت کور اجرا می شوند و حتی خود دات نت کور به طور قابل توجهی سبک و کم حجم هستند.

 

 • چون به راحتی می شود دات نت کور را توسعه داد پس بنابراین بهترین پلتفرم برای استارت آپ ها می باشد.

 

 • از ویژگی دیگر آن Cross Platform بودن آن است که این قابلیت را به شما می دهد که پروژه خود را در در هر سیستم عاملی اجرایی کنید مانند ویندوز , لینوکس و macOS.امکان پورت کردن به سایر OS ها نیز از قابلیت های همین ویژگی است.

 

 • از بهترین آنها این است که به دلیل اینکه حجم کمتری را اشغال می کند پس تا حدودی هزینه های نگهداری  را نیز کاهش داده است.

 

 • همچنین برای نصب بسته های پیش نیاز از خط فرمان بسیار قدرتمندی استفاده می کند.

 

اما سوالی که پیش می آید این است که آیا دات نت کور می تواند جایگزینی برای دات نت فریمورک باشد؟

 

در جواب باید گفت خیر.با وجود اینکه دات نت کور اوپن سورس است اما بازهم نمی تواند جایگزین دات نت فریمورک باشد و مایکروسافت همچنان به دنبال آپیت های جدیدی از دات نت فریمورک است و قصد دارد که بر امکاناتش بیفزاید.

اما چیزی که روشن است این است که دات نت فریمورک کتاب خانه های بسیار عظیم و ابزارهای بسیار زیادی دارد که دات نت کور هنوز نتوانسته مانند آن به این اطلاعات دست یابد اما نباید فراموش کرد که دات نت کور  نیاز به زمان دارد و برنامه ی جدیدی است که با گذشت زمان می تواند به این اطلاعات بسیار دست پیدا کند.

 

 

آیا دات نت کور بر روی سیستم های فعلی ویندوز اجرا می گردد یا خیر؟

بلی سوالی که مد نظر است این است که آیا امکان دارد برنامه های ASP.NET که بر پایه .NET CORE پیاده سازی شده اند بر روی سرور ویندوز اجرا شوند؟باید گفت که این موضوع شامل تمامی شرکت های هاستینگ نمی شوند و بسیاری از آنها هنوز خود را با دات نت کور تطبیق نداده اند.احتمالا این شرکت ها به امنیت توجه بسیاری قائل هستند و از آنجایی که این برنامه هنوز هم تازه تاسیس است پس باید باید این حق را به شرکت ها داد که از بابت امنیت آن نگرانی هایی داشته باشند.

 

اجزای تشکیل دهنده دات نت کور

                                            

دات نت کور از چهار بخش زیر تشکیل شده است:

 • Net runtime که وظیفه آن ارائه سرویس های پایه مانند assembly loading , type system , native interop , garbage و ...است.*

 

 • مجموعه ای از کتاب خانه های فریمورک که شامل تعدا بسیاری ابزار و ساختارهای اپلیکیشن است.

 

 • مجموعه ای از کامپایلرها و ابزارهای SDK که وظیفه آنها فعال نمودن محیط هایی است که برای توسعه NET core SDK به کار می رود.
 • آخرین اجزا Dotnet app host است که اجرای اپلیکیشن های دات نت کور از وظایف آن است.از وظایف دیگر آن انتخاب runtime و پشتیبانی آن است.

 

تفاوت دات نت فریمورک با دات نت کور در چیست؟

 • دات نت کور بعضی از قابلیت های دات نت فریمورک را ندارد. به عنوان مثال دات نت کور بعضی ازاپلیکیشن هایی که دات نت فریمورک پشتیبانی می کند را نمی تواند به اجرا دربیاورد دلیل آن هم این است که بیشتر آنها با تکنولوژی های WPF ساخته شده اند.

 

 • دات نت کور تمامی رابط های برنامه نویسی را مانند دات نت فریمورک شامل می شود اما تفاوتی که وجود دارد این است که این رابط ها کمتر بوده و ممکن است گاها با رابط های دات نت فریمورک اندکی تفاوت داشته باشند.

 

 • دات نت کور به گونه ای طراحی شده که بارگذاری و اجرای  برنامه ها به سادگی امکان پذیر باشد و اجرای زیر مجموعه ای از زیر سیستم ها به عهده آن است. به طور مثال با اینکه Code Access Security را اجرا نمی کند اما قابلیت reflection را مورد حمایت خود دارد.

 

 • دات نت فریم ورک فقط ویندوز و ویندوز سرور را پشتیبانی می کند این در حالی است که دات نت کور در Linux  و macOS نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • دات نت فریم ورک به طور کامل متن باز یا Open source نیست و تنها بخش کوچکی از آن متن باز است اما دات نت کور به طور کلی متن باز است.

 

تفاوت Mono با .NET core چیست؟

 

 • Mono پشتیبانی تمامی اپلیکیشن های دات نت فریمورک و تعدادی دیگر را به عهده دارد که دات نت کور از آنها پشتیبانی نمی کند.

 

 • تخصص اصلی Mono پلتفرم موبایل است اما دات نت کور بر روی فضای ابری توجه داشته است.

 

 • از وظایف دیگری که Mono انجام می دهد این است که رابط های نرم افزاری را درست مانند دات نت فریمورک پشتیبانی می کند.

 

دات نت کور چیست؟

دات نت کور چیست؟

مهم ترین ویژگی های دات نت کور چیست؟ 

اجزای تشکیل دهنده دات نت کور

تفاوت دات نت فریمورک با دات نت کور در چیست؟

تفاوت Mono با .NET core چیست؟

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.