استریمینگ ویدیو و صدا و مبحث Voip

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
استریمینگ ویدیو و صدا و مبحث Voip
توضیحات
سرفصل ها
استریمینگ ویدیو و صدا و مبحث Voip

استریمینگ ویدیو چیست و چه کاربردی در دنیای رسانه ای امروز دارد؟

همانطور که از نامش مشخص است یک وسیله ی رسانه ای است که در دنیای امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

فرض کنید شما وارد یک طبیعت بکر شده اید و به تنها چیزی که نیاز دارید یک گوشی موبایل است که به طور زنده فیلم براری کنید و همزمان به صورت آنلاین در اینترنت منتشر کنید.به کاری که شما اکنون انجام داده اید استریمینگ ویدیو گفته می شود.

البته که کاربرد آن محدود به فیلم برداری از طبیعت نیست بلکه برای کلاس درسی نیز یک پیشنهاد مناسب است.

از مهم ترین کاربرد آن می توان به مسابقات ورزشی اشاره کرد.بدین صورت که شما به طور همزمان می توانید  مسابقه را ضبط نموده و همزمان در اینترنت پخش کنید و هر کاربر دیگری که به اینترنت دسترسی داشته باشد می توانید مسابقه را تماشا کند.

 

تفاوت استریمینگ ویدیو و آپلود ویدیو

 در آپلود ویدیو شما نمی توانید به صورت زنده ویدیو را پخش کنید بلکه باید ابتدا فیلم برداری خود را کامل نموده سپس به طور یکجا آن را در اینترنت پخش کنید. اما در استریمینگ ویدیو شما به راحتی می توانید فایل را به همرا صدا بر اینترنت بگذارید و کاربران دیگر نیز می توانند همزمان برای شما پیام بفرستند و می توانند آن فایل را مشاهده نمایند.

نمونه ای از استریمینگ ویدیو که ما با آنها سروکار داریم همان لایو اینستاگرام است که همزمان می توانیم فیلم و یا صدایی ضیط کنیم و در اینستاگرام به صورت زنده آپلود کنیم و مخاطبان نیز می توانند همزمان برای شما پیام بفرستند و شما نیز می توانید جواب آنها را بدهید.از نمونه ای دیگر آن نیز می توان به یوتیوب و توییچ اشاره کرد. البته بسیار پیشرفته تر از اینستاگرام هستند.

به شخصی که کار استریمینگ ویدیو را انجام می دهد اصطلاحا استریمر گفته می شود.

 

استریمینگ مدیا سرور

کار اصلی استریمینگ مدیا سرور بررسی پیوسته ارتباط بین کاربر و فایل های ارسال شده است که زمانی این ارتباط مختل و یا قطع نشود.                                                                                 در این مرحله شما به یک سرور نیاز دارید که مواقعی که با یک سخت افزار کار می کنید متوجه این مشکل نشوید.البته ناگفته نماند که استریمینگ مدیا سرور احتیاج به یک بافر دارد تا این امکان داده شود که هرچند نفر که بخواهند همزمان بتوانند به استریمینگ ویدیو دسترسی داشته باشند.

استریمینگ مدیا

در استریمینگ مدیا شما می توانید انواع بسیاری از فیلم ها و فایل های صوتی را در اختیار کاربران قرار دهید.

در زمینه پخش فیلم و موسیقی به صورت استریمینگ مدیا کشور ما توانسته انواع بسیاری از اپلیکیشن ها را در این زمینه در اختیار مخاطبان قرار دهد.از به نام ترین اپلیکیشن ها در زمینه موسیقی می توان به اسپاتیفا اشاره کرد که با نصب آسان بر روی گوشی موبایل یا کامپیوتر خود می توانید از این برنامه سرگرم کننده استفاده ببرید.

از معروف ترین استریمینگ مدیا دنیا می توان به آیتونز اشاره کرد که  برنامه های کنسرت خوانندگان و مراسم های اسکار و افتتاحیه ها و همچنین مسابقات جام جهانی را می تواند به صورت زنده در اختیار کاربران قرار دهد که با نصب این برنامه و ساخت یک اکانت شما می توانید به راحتی از آن بهره ببرید.

در این زمینه سوالات بسیاری وجود دارد که به توضیح برخی از انها می پردازیم.

آیا هر شخصی می تواند استریمینگ مدیا خود را راه اندازی کند؟

در جواب باید گفت بله.از ساده ترن آنها صفحه اینستاگرام است که با نصب این اپلیکیشن بر روی تلفن همراه خود می توانید به راحتی از آن استفاده کنید و اگر می خواهید از صفحه یوتیوب استفاده کنید به یک سخت افزار مناسب احتیاج دارید.

آیا امکان کسب درآمد از استریمینگ مدیا وجود دارد؟ 

بله شما می توانید با انتشار کلیپ در یوتیوب این کار را انجام بدهید و از مشاهده کنندگان بخواهید که برای سکه مجازی بفرستد و یا حتی اگر این کار را نیز نکنید خود اپلیکیشن یوتیوب درآمدی را به شما اختصاص می دهد زیرا شما باعث شده اید که مخاطبان این برنامه افزایش یابد.

 

صدا روی پروتکل اینترنت (VoIP )

تاریخچه:

از گذشته دور انتقال صدا روی آی پی یک بحث جالب بوده است که بسیاری از افراد در پی آن بوده اند.

در سال 1973 که اولین شبکه رایانه ای اختراع شد صدا بر روی پروتکل اینترنت مخابره شده بود و استفاده از صدای مکالمات بر روی اینترنت در دسترس کاربران قرار گرفته بود.

 

صدا روی پروتکل اینترنت یا همان VOIP مخفف کلمه ی Voice Over Internet Protocol است.که در تعریف آن باید گفت که یک تکنولوژی ای است که برای انتقال صدا و چندرسانه از اینترنت استفاده می شود.از دیگر نام های آن می توان به تلفن پهن باند و صدای اینترنتی اشاره کرد.

VOIP شبکه ای است که از ظرفیت آن کمتر استفاده شده و استفاده کنندگانی که به این شبکه دسترسی دارند می توانند با کاهش در هزینه ها و یا حتی بدون پرداخت هزینه ای از این برنامه برای مکالمات استفاده نمایند.مثلا تماس های VOIP با VOIP گاهی اوقات هزینه ای دربر ندارد اما ارتباط بین VOIP با تلفن های عمومی مجانی نیست و استفاده کنندگان از VOIP باید هزینه ی آن را بپردازند.

شبکه تلفن بر روی سرویس های VOIP به دو صورت است:

1-شماره گیری داخلی مستقیم DID

2- شماره های دسترسی

بگذارید با ذکر یک مثال کوچک به بیان موضوع بپردازیم.

زمانی که شما با منزل یکی از دوستانتان تماس میگیرید شما مستقیما به آن شماره وصل می شوید و نیاز به شماره گیری داخلی برای آن نیست اما اگر شما با یک شرکت تماس بگیرید ابتدا به تلفن داخلی و گویا متصل می شود و با شماره گرفتن داخلی مورد نظر می توانید با شخص مورد نظر تماس بگیرید.                                                   

 

از وظایف VOIP می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • با همان خط تلفنی که وجود دارد یا به عبارت دیگر با همان شماره تلفن می توان در جایی مثل یک شرکت چندین خطوط تلفن برقرار کرد.

 

  • شرکت هایی از قبیل telcos که یک سیستم ارتباطی از راه دور است هزینه های اضافی بسیاری بابت شارژدریافت می کنند که شبکه VOIP اینگونه نیست و همچنین قابلیت های مانند تکرار اتوماتیک,تماس به جلو و نمایشگر ID نیز مختص VOIP است.

 

  • شبکه VOIPبرای اتصال خود به مکان احتیج ندارد بدین صورت که با یک اتصال اینترنتی به سرویس دهنده VOIP می توان این شبکه را راه اندازی کرد.

 

تلفن های VOIP می تواند با دیگر خدمات در دسترس بر روی  اینترنت با دیگران ارتباط برقرار نموده مانند پیام ها ,کنفرانس صوتی و مدیریت کتب آدرس و ... .          

استریمینگ ویدیو و صدا و مبحث Voip

استریمینگ ویدیو و صدا و مبحث Voip

استریمینگ ویدیو چیست و چه کاربردی در دنیای رسانه ای امروز دارد؟

تفاوت استریمینگ ویدیو و آپلود ویدیو

صدا روی پروتکل اینترنت (VoIP )

 

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.