پردازش ابری چیست؟

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
پردازش ابری چیست؟
توضیحات
سرفصل ها
پردازش ابری چیست؟

در پردازش ابری یعنی داده ها و برنامه ها علاوه بر رایانه , در اینترنت نیز وجود داشته باشد و به اصطلاح کلاد نیز می گویند.

باید گفت که کلاد با هارد رایانه شما بسیار متفاوت است.اما چیزی که وجود دارد این است که وقتی برنامه ای در هارد شما باشد شما به آن دسترسی کامل دارید و هر زمان که بخواهید می توانید از آن استفاده کنید و همه چیز به سرعت در اختیار شما قرار می گیرد و نمی توان گفت که کلاد بهتر از این روش است و حتی در بسیاری از موارد نیز به کلاد ارجعیت دارد.

کلاد به این معنی است که اطلاعات شما نه در هارد رایانه بلکه در اینترنت است و شما هر زمان که بخواهید می توانید به آن دسترسی داشته باشید و فقط با یک اتصال اینترنتی می توانید بسیاری از کارهای خود را انجام دهید که البته استفاده بیشتر آن در شرکت ها و کسب و کارهای عظیم است.

در حقیقت یک کلاد یا ابر مجموعه گسترده ای از کامپیوترهارا به یکدیگر متصل می کند که مانند یک زنجیره به هم وصل شده اند.

 در سیستم کلاد شما می توانید یک فضایی برای ذخیره سازی و نگه داری اطلاعات رزرو کنید و این سیستم بصورت واحد عمل کرده و امکان دخالت و دسترسی به سیستم های دیگر را نمی دهد در این زمینه و اگر مشکلاتی برای سیستم از قبیل خرابی سخت افزاری یا هر چز دیگری رخ دهد همه این اطلاعات پاک می شود پس اگر این اطلاعات بین چند سیستم تقسیم شود, پس به یک پایداری کلی می رسیم که از ویژگی اصلاد کلاد است.

فضای ذخیره سازی ابری کجا قرار دارد و آیا امن است؟

در هنگام ذخیره سازی اطلاعات درون سیستم شخصی خود تمامی اطلاعات بر روی هارد شما ذخیره می شود اما در کلاد اطلاعات و داده ها بر روی یک سرور اصلی که متعلق به شرکت های عظیم است ذخیره می شود که از طریق اینترنت می توان به آنها دست پیدا کرد.

جیمیل, دراپ باکس و آفیس 365  همه نمونه هایی از سرویس ابری است.

همچنین برخی از سرویس های ابری وجود دارند که کار آنها نگهداری عکس ها یا ویدیو های شماست مانند فیسبوک و یا توییتر یا حتی گوگل.

البته ناگفته نماند که شرکت ها می توانند فضای ابری خصوصی خود را داشته باشند و فقط کارمندان شرکت بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

در پردازش ابری اطلاعات به گونه ای خاص پردازش می شود و این عملیات بین کامپیوترهای مختلف تقسیم می شود و اینگونه نیست که هر سیستم فقط یک کار بخصوصی انجام دهد.پس با این روش سیستم ها کاربردی تر هستند و بهتر می توانند به پردازش اطلاعات بپردازند.

به عنوان مثال عکس های شما در فیسبوک فقط بر روی یک چیپ از سیستم نیست و این اطلاعات بین کامپیوترهای مختلف دست به دست می چرخد و این موضوع اهمیتی برای کاربران ندارد که اطلاعاتشان در کدام سیستم ذخیره شده است.

در مورد امن بودن یا نبودن این سیستم ها باید بگوییم که چون این پردازش یک چیز عامیانه ای است که بین افراد رواج پیدا کرده امنیت آن را به خطر انداخته است و چیزی که وجود دارد این است که به تازگی برخی هکر ها توانسته اند که به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.البته این هک ها در سرورهای قدیمی اتفاق افتاده و در فضای ابری عمومی تاکنون هیچ هکی صورت نگرفته است.

 

رایانش ابری چه مزایایی دارد و دلیل محبوبیتش چیست؟

 • سرمایه گذاری مطمئن و بر اساس نیاز

در گذشته هزینه های بسیاری برای راه اندازی سیستم ها صرف می شد که دیگر وسعت تجارت مهم نبود و در هر صورت این مبلغ باید پرداخت می شد و حتی یافتن پردازش ها نیز زمان بر و پر هزینه بود.اما در سیستم کلادشما بر اساس نیاز و به شکل آنلاین منابعتان را تامین می کنید و در صورت تمایل می توانید آن را کاهش و یا افزایش دهید و با توجه به ان پرداخت هزینه کنید.

 

 • قیمت مناسب

به دلیل اینکه تعداد کاربران مورد استفاده از کلاد زیاد هستند پس فراهم کردن سخت افزار آن با هزینه کمتری صورت می گیرد پس می تواند این سیستم با هزینه کمتری در دسترس مشتریان قرار بگیرد.

 

 • سرویس دهی مستمر

از مهم ترین دلیل این گونه سرویس های ابری این است که با ایجاد خرابی برای سخت افزار اطلاعات تحریف نمی شود و همواره فعال و در دسترس هستند که می توانند به طور مداوم به مشتریان خودشان خدمات ارائه دهند.

 • افزایش سرعت و چابکی 

در این رایانش ابری شما هیچ زمان اتلاف شده ای برای راه اندازی و دسترسی به سیستم ندارید و فقط با زدن چند کلیک می توانید  به سرعت اطلاعات را در اختیار داشته باشید. پس با خیالت راحت تر و زمان بیشتری می توانید روی کار خود تمرکز کنید.

 

 • کارایی بیشتر

چون تعداد مشتریان این سیستم بسیار و همجنین متفاوت نسبت به نیاز هایشان هستند پس در این سیستم سعی شده که کارایی های بیشتری از قبیل پهنای باند اینترنت, کارایی دیسک و قدرت پردازنده بهتری را به کاربران عرضه کنند.

 

انواع ابر و مفهوم هر یک 

به طور کلی دو نوع تقسیم بندی برای ابرها وجود دارد.

1-زیرساخت

2-سرویس

از نظر زیر ساخت نیز به چهار دسته تقسیم می شوند:

 • ابر خصوصی: این روش برای استفاده یک سازمان به خصوصی کاربرد دارد و اطلاعات مختص و قابل دسترس همان سازمان است.البته این اطلاعات در خارج از موسسه نیز وجود دارد وگرنه مفهوم ابر را نمیگیرد.

 

 • ابر عمومی:همانور که از نامش مشخص است این پردازش برای عموم افراد است و تنها فرقش با سرویس خصوصی در ارئه دسترسی آن است . از نمونه های این پردازش ابری سرویس دراپ باکس است.

 

 • ابر آمیخته(هیبریدی):وقتی که به کاربران هر دو نوع سرویس ابر عمومی و خصوصی را ارئه دهیم , ابر آمیخته نام دارد.این سرویس برای برخی از کمپانی های خاص است که همزمان به دو نوع از سرویس ها نیاز دارند.

 

 • ابر اجتماعی :اگر یک ابر خصوصی بین چند سازمان به اشتراک گذاشته شود تبدیل به یک ابر اجتمعای می شود.یا به عبارتی دیگر ابر اجتماعی یک چیزی شبیه به ابر عمومی است که بین چند سازمان به اشتراک درآمده است و فقط محدود به آنهاست.

 

انواع سرویس های رایانش ابری چیست؟

 • زیر ساخت به عنوان سرویس (laaS )
 • پلتفرم به عنوان سرویس(PaaS )
 • نرم افزار به عنوان سرویس(saaS )

 

 

 

 

 

 

پردازش ابری چیست؟

پردازش ابری چیست؟

فضای ذخیره سازی ابری کجا قرار دارد و آیا امن است؟

رایانش ابری چه مزایایی دارد و دلیل محبوبیتش چیست؟

انواع ابر و مفهوم هر یک 

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.