هوش مصنوعی و کاربرد های آن در خودروهای خودران

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
هوش مصنوعی و کاربرد های آن در خودروهای خودران
توضیحات
سرفصل ها
هوش مصنوعی و کاربرد های آن در خودروهای خودران

هوش مصنوعی چیست؟

به هوش ماشین ها هوش مصنوعی گفته می شود.در واقع ما انسان ها راه حل های الگوریتمی را به ماشین ها منتقل می کنیم و آنها را هوشمند می سازیم.اما منظور از هوشمندی چیست؟

انسان ها دارای توانایی های تصمیم گیری , استدلال و منطق هستند این بدین معناست که ما هوشمند هستیم و اگر بتوانیم این توانایی ها را به کامپیوتر ها بدهیم آنگاه آنها نیز هوشمند می شوند و به عبارتی دارای هوش مصنوعی می شوند.

 

کاربرد هوش مصنوعی در اتومبیل های خود ران

از دلایلی که بشر اقدام به طراحی این تکنولوژی کرده این است که ما روزانه بخش زیادی از وقت خود را صرف جابه جایی می کنیم پس بهتر است که این کار با راحتی بیشتری انجام گیرد.

امروزه برای این فناوری تلاش های بسیاری شده و دیگر مختص فیلم های تخیلی نیست و باید گفت اینگونه اتوموبیل ها ساخته شده و حتی مورد آزمایش نیز قرار گرفته است.شرکت های مانند تویوتا و فورد مبالغ هنگفتی را صرف تحقیق و توسعه این تکنولوژی کرده اند و اینطور که پیش بینی شده است به زودی این خودرو ها جایگزین نمونه های قدیمی شده و به افراد عادی نیز فروخته خواهد شد.

 

ماشین های خود ران چگونه کار می کنند؟

هنگامی که وارد ماشین خود می شویم با مشاهده اطراف خود اطلاعاتی را کسب می کنیم و در ذهن خود پردازش می کنیم که کی فرمان را بچرخانیم چه وقت ترمز کنیم و... .در ماشین های هوشمند اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی یا بهتر است بگوییم موقعیت جغرافیایی را از GPS دریافت می شود و برای جانمایی خود از سیستم ناوبری  و اطلاعات دریافتی از حسگرها برای تکمیل ساخت نقشه ای کلی از محیط اطراف استفاده می کنند.با تمام این اطلاعات به محض شناسایی موقعیت خود می تواند آماده ی حرکت شود و با استفاده از نقشه بهترین مسیر را انتخاب می کند.

در اینجا به این نکته خواهیم پرداخت که چرا ماشین های خودران اهمیت بسیاری پیدا کرده است؟

  • دلایل اقتصادی

1-بهره برداری 

ماشین از ارزشمند ترین سرمایه گذاری های انسان هاست اما فقط 

% 4 از آن استفاده می کنیم و%96آن بی استفاده در پارکینگ باقی می ماندو به طور کامل از ماشین ها استفاده نمی کنیم.

2-هزینه 

اگر به هزینه خودروهای خودران و خودروهای با سرنشین توجه کنیم خواهیم دید که 50 %این هزینه ها مربوط به خود راننده است و اگر بجای سوخت بنزینی از سوخت الکترونیکی استفاده کنیم تمامی این هزینه ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

  • ضمیمه کردن خدمات

علاوه بر راننده هر خودرو سرنشینانی داردکه با استفاده از حسگرهایی که در اتومبیل قرار گرفته می توانند با هم صحبت کنند و علاوه بر آن حسگرها می توانند اطلاعاتی را به سرنشینان خودرو بدهند.مثلا بهترین رستورانی که در سر راه قرار دارد یا بهترین مرکز خرید با بیشترین تخفیف درکدام طرف است.

  • هوش مصنوعی

بسیاری از افرادی که در زمینه تکنولوژی دستی دارند معتقدند که در 10 سال آتی هوش مصنوعی تاثیر بسزایی بر اقتصاد خواهد داشت.البته باید گفت در این زمینه اتفاق نظر هایی نیز وجود دارد. زیرا نمی توان گفت تکنولوژی به طور 100% دارای تاثیرات مثبت است و هیچ معایبی ندارد اما از مزایای بسیار آن نیز نباید غافل بود.

 

سیستم عامل Android Auto چیست؟

سیستم اندروید آتو مانند یک گوشی اندرویدی عمل می کند( البته با تکنولوژی بیشتر) و در قسمت داشبورد ماشین قرار می گیرد و اطلاعاتی را  در اختیار راننده قرار می دهد.

از مهم ترین ویژگی سیستم عامل اندروید آتو سیستم مسیر یابی آن است که از نقشه گوگل بهره گرفته است و شما به راحتی می توانید به هر مکانی که بخواهید و یا حتی مسیرهایی که تا به حالا نرفته اید وپیچیده ترین مسیرهارا با استفاه از این سیستم بروید.همچنین این مسیریاب اطلاعات دیگری نیز در اختیار شما قرار می دهد.مثلا بهترین مسیر از نظر کم ترافیک بودن را به شما پیشنهاد می هد و حتی شما می توانید این مسیر را نیز ذخیره کنید تا در دفعات بعدی نیز از آن مسیر استفاده کنید.

از ویژگی های دیگر آن می توان به پخش کردن موسیقی , دریافت و ارسال پیامک , گشتن در فضای مجازی و یا حتی برقراری تماس نیز اشاره کرد.توجه به این نکته ضروری است که تمامی موارد بالا بدون کمک گرفتن با دست صورت می گیرد. بدین ترتیب که راننده با کلام خود تمامی این دستورات را  صادر می کند. 

شرکت گوگل در راستای همین هدف تلاش بسیاری کرده تا دستیار صوتی هوشمند اندروید آتو با افراد تعامل بیشتری داشته باشند و علاوه بر گرفتن فرمان های صوتی از کاربران به آنها پاسخ نیز بدهد.

در حال حاضر خودروهایی مانند:مرسدس بنز, شورولت, کیا, هوندا, ولوو و فولکس واگن با اندروید آتو سازگاری کاملی دارند.

 

هوش مصنوعی در ماشین های خودران

در اینجا توجه به این نکته ضروری است که چه نوع از هوش مصنوعی برای ماشین های خودران مورد استفاده قرار می گیرد.

برای حرکت یک ماشین بدون راننده باید سه ستون تکنولوژیکی را مورد ارزیابی قرار داد.

1-احساس

انسان به کمک حواس پنج گانه خود اطلاعاتی را از محیط پیرامون خود کسب می کند و این اطلاعات به وسیله سیگنال ها به مغز ارسال می شود و مغز نیز پیام هایی و دستوراتی را ارسال می کند.

پس درون یک اتوموبیل هوشمند نیز باید به این صورت عمل شود.درنتیجه باید سنسورها,دوربین ها واسکنرها اطلاعاتی از 360 درجه ماشین بدست بیاورند سپس از طریق اسکنرهای لیزری این اطلاعات از سنسورها دریافت می شود و به یک دستگاه محاسباتی قدرتمند ارسال می شود و کلیه پیام ها از همین دستگاه ارسال می شود.

البته باید اطلاعاتی پیرامون پیاده روها,دوچرخه سواران, پیچ جاده, علائم رانندگی ونمادها در اختیارسرنشینان قرار دهد.

2-نقشه برداری

 نقشه برداری با نقشه ناوبری گوگل بسیار متفاوت است.نقشه برداری دارای وضوح بسیار و جزئیاتی دقیق است.به محض اینکه اتومبیل از مکانی عبور کند در10 سانتی متری جاده همه چیز را نشان راننده خواهد داد اعم از رستوران ها ,علائم رانندگی ,پل ها و... .

تنها چیزی که در نقشه نشان داه نمی شود سایر افراد دیگری  است که در مسیر جاده حضور دارند.

3-سیاست رانندگی

در این مرحله ماشین باید دیگر ماشین ها و عابران پیاده و هر نوع جسم متحرک در مسیر را تشخیص دهد و از موقعیت آنها باخبر شود و بداند که حرکت بعدی آنها چه خواهد بود.این تمام تکنولوژی ای است که اتوموبیل ها برای خود ران شدن به آن احتیاج دارند.

این موضوع از آن دسته مواردی است که هم برای افراد و هم برای اتومبیل های خودران موضوعی دشوار و پیچیده است.

 

تکامل صنعت خودروهای خودران

از سال 2015تا سال 2017از کمک راننده بهره گرفته می شده است.کمک راننده برای جلوگیری از بروز تصادفات طراحی شده و به اوتومبیل ین امکان را می دهد که بدون دخالت انسان درون خطوط ترافیکی قرار بگیرد.این تکنولوژی به تنهایی و مستقلا نمی تواند خودرو راحرکت دهد پس وجود یک راننده الزامی است.اما در سال 2018 تکنولوژی پیشرفت چشمگیری یافت و فناوری ای ساخته شد که بدون دخالت انسان قادر بود اتومبیل به حرکتش ادامه می دهد.اما فقط در بزرگراه های اصلی می توان از این تکنولوژی بهره گرفت .

پیش بینی می شود اقدامات اصلی در سال 2021 شروع شود.در این عصررانندگی کاملا مستقل بوده و اتوموبیل ها در هر مسیری که بخواهند می توانند حرکت کنند و فقط مختص بزرگراه ها نیستند.

 

 

 

هوش مصنوعی و کاربرد های آن در خودروهای خودران

هوش مصنوعی و کاربرد های آن در خودروهای خودران

هوش مصنوعی چیست؟

کاربرد هوش مصنوعی در اتومبیل های خود ران

ماشین های خود ران چگونه کار می کنند؟

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.