توسعه اندروید چیست؟

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
توسعه اندروید چیست؟
توضیحات
سرفصل ها
توسعه اندروید چیست؟

قبل از هرچیز باید به این موضوع بپردازیم که برنامه نویسی اندروید و خود اندروید چیست.

اندروید چیست؟

یک نوع سیستم عامل است که توسط شرکت گوگل ارائه شده و بر پایه هسته لینوکس است.

از ویژگی دیگر آن متن باز بودن آن است که بدین معنی است که سرور آن خصوصی نیست و در دسترس عموم افراد است و به راحتی در اختیار توسعه دهندگان قرار می گیرد.

برنامه نویسی اندروید چیست؟

امروزه می توان گفت هر فردی در دست خود یک گوشی اندروید دارد و با نیاز روز افزون افراد به این وسیله کاربردی برنامه نویسی برای این اپلیکیشن های موبایل نیز به یک منبع درآمد بسیار عالی تبدیل شده است.می توان گفت اکثر نیازهای افراد با این گوشی های هوشمند رفع می شود.کارهایی از قبیل خرید ,درخواست تاکسی ,درخواست غذا و بسیاری از کارهای دیگر توسط همین گوشی ها انجام می شود و مردم هر روز وابستگی شدید تری به آنها پیدا می کنند.

سیستم عامل اندروید از بین بقیه سیستم عامل ها پیشی جسته و به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده و چیزی حدود 73درصد از بازار سیستم عامل را از آن خود کرده است.

 

توسعه نرم افزار اندروید

همانطور که از نامش مشخص است یعنی باید کاری کرد تا نرم افزارهای اندروید توسعه و بهبود یابند و به مراتب اپلیکیشن های بهتر و کاربردی تری برای سیستم عامل اندروید ساخت.

این توسعه به زبان برنامه نویسی جاوا بوده و به کمک Android SDK صورت می گیرد که شامل یک پک کامل از ابزار های توسعه است که شامل کتابخانه ها, شبیه سازی تلفن همراه مبتنی بر ,QEMU مستندات ,کد نمونه و خودآموزهاست.همچنین ناگفته نماند که توسعه نرم افزار های اندروید توسط اپلیکیشن های تخصصی اندروید صورت می گیرد.

می توان گفت تا اواخر سال 2014تنها محیط های توسعه یکپارچه ای که در دسترس بودEclipse  نام داشت که برای توسعه از پلاگین ADT کمک می گرفت.اما سال  2015با تغییراتی از طرف گوگل  همراه بود که Android Studio رسما به عنوان محیط توسعه یکپارچه اندروید شروع به فعالیت کرد.البته همچنین محیط های دیگری نیز برای توسعهاندروید وجود دارد که کاربران می توانند از آنها نیز بهره ببرند.

از دیگر اختیاراتی که توسعه دهندگان دارند این است که می توانند از ویرایشگر متن به عنوان ویرایش فایل های جاوا و XML استفاده نمایند تا بتوانند برنامه های اندرویدی خود را بسازند و مشکلات آن را برطرف سازند.

همچنین SDK این اجازه را به توسعه دهندگان می دهد که حتی از نسخه های قدیمی تر پلتفرم اندروید پشتیبانی کنند.این عملکرد در در دستگاه های قدیمی تر کاربرد دارد که با ورژن های اولیه اندروید ساخته شده اند.

پل اشکال زدایی اندروید

پل اشکال زدایی اندروید(ADB ) شامل تولکیتی در بسته  Android SDK و برنامه های سمت کلاینت و سرور است که در این مجموعه می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.رابط های گرافیکی زیادی برای اشکال زدایی اندروید وجود دارد اما با همه این تفاسیر به طور کلی از رابط خط فرمان این عملیات صورت می گیرد.به طور مثال می توان این دستور را به اپلیکیشن های اندروید داد تا درون یک فایل ذخیره شوند و این ذخیره به طور پیش فرض در فایلی به نام backup.ab انجام می گیرد.

 

Fastboot

 همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم SDK به صورت یک بسته بوده و کار اشکال زدایی اندروید را انجام می دهد.فست بوت در درون این بسته قرار داشته و از طریق اتصال USB به سیستم به تغییر فایل سیستم فلش می پردازد.برخی از پر کاربرد ترین دستور های فست بود موارد زیر است:

  • Flash –وظیفه آن از دوباره نوشتن میزبان پارتیشن از طریق ایمیج باینری است.

 

  • Erase – وظیفه آن حذف پارتیشن هاست.

 

  • Reboot – دستگاه را در یکی از محیط های سیستم عامل اصلی, پارتیشن بازیابی سیستم یا بوت لودر راه اندازی مجدد می کند.

 

  • Devices- وظایف آن به نمایش درآوردن دستگاه هایی است که به سیستم کامپیوتر وصل هستند.

 

  • Format- همانطور که از نامش مشخص است کار آنها فرمت کردن برخی پارتیشن های انتخابی است.

 

  کیت توسعه باز لوازم جانبی اندروید

پشتیبانی از Android Open Accessory به عهده پلتفرم اندروید 3.1است که وظیفه آن برقراری ارتباط بین لوازم جانبی با دستگاه اندرویدی است.زمانی که یک دستگاه خارجی به یک دستگاه اندرویدی که خود لوازم جانبی محسوب می شود, متصل شود در اینجا وسیله خارجی به عنوان میزبان USB  و دستگاه اندرویدی به عنوان دستگاه  USB خواهد بود.

 

معیارهایی برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشین های اندرویدی موبایل

مهم ترین ملاک برای انجام اینکار داشتن قابلیت های لازم و کاربردی برای ساخت UI و توسعه و گسترش بک اند هستند.

در بخش توسعه نرم افزار معمولا بک اند کار و فرانت اند را دو شخص مستقل انجام می دهند که گاهی ممکن است با یکدیگر مشترک کاری را انجام دهند.از ملاک های دیگر برای توسعه اندرویدی این است که زبان های برنامه نویسی برای توسعه, هم برای بک اند کار و هم برای فرانت اند کار قابل دسترس و کاربردی باشند.

 

زبان برنامه نویسی جاوا برای توسعه اپلیکیشن های اندروید

طبق مطالب بالا زبان برنامه نویسی جاوا بهترین در نوع خود برای توسعه اپلیکیشن های اندرویدی است. از آنجایی که جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا است به محبوبیت خاصی دست پیدا کرده و توانسته به سرعت با سیستم عامل اندروید سازگار شود. 

البته در کنار تمامی مزایایی که دارد برخی ویژگی های آن نیز مورد نقد کاربران قرار گرفته که آنها را با مشکلاتی از قبیل اتلاف وقت بسیار و ناتوانی این زبان برنامه نویسی در درک برخی مفاهیم روبه رو کرده است.

 

توسعه اندروید چیست؟

توسعه اندروید چیست؟

  کیت توسعه باز لوازم جانبی اندروید

معیارهایی برای انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشین های اندرویدی موبایل

زبان برنامه نویسی جاوا برای توسعه اپلیکیشن های اندروید

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.