کنسول بازی های ویدیویی

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
کنسول بازی و توضیحاتی درباره نسل های این کنسول تا به امروز
توضیحات
سرفصل ها
کنسول بازی های ویدیویی

کنسول بازی های ویدیویی

 

کنسول بازی یک وسیله سرگرمی رایانه ای و یک بازی ویدیویی است که به یک نمایشگر متصل می شود.انواع مختلف کنسول های بازی شامل کنسول بازی خانگی,کنسول بازی دستی,کنسول های کوچک و کنسول های اختصاصی.

کنسول بازی صرفا برای بازی طراحی شده اما رایانه مختص بازی نیست و دارای امکانات بسیار و قابل توجهی است.

 

تاریخچه کنسول بازی و توضیحاتی درباره نسل های این کنسول تا به امروز

نسل اول:

در سال 1951نخست فردی به نام رالف ه بئریک ایده بازی در ذهنش نقش بست و دراواخر سال 1960مجموعه ای از کنسول های ویدیویی را ایجاد کرد.این در حالی بود که وی در شرکت ساندرز مشغول به کار بود و این امر موجب توافق بین شرکت مگناویس و ساندرز شد.

به تدریج در سال 1972 شرکت مگناویس توانست اولین کنسول بازی که به تلویزیون متصل می شود را اختراع کند.

نسل دوم:

در سال 1979 کنسول های بازی دستی با کارتریج های قابل تعویض طراحی و فروخته شد.به دنبال آن در سال 1984کامپیوتر های جیبی در ژاپن منتشر شد.البته عملکرد آن ضعیف بود پس به طبع فروش چندانی نیز نداشت وفقط 5 بازی برای آن ساخته شد.

پس از شکست کنسول بازی های دستی سری بازی و دیده بان از سیستم های اختصاصی وارد دنیای بازی شدند و جایگاه خود را پیدا کردند و به عنوان یک بازی محبوب دربین کاربران شناخته شدند و این موفقیت تا سال 1991 ادامه دار بود. 

از محبوب ترین کنسول های بازی نسل دوم می توان به atariاشاره کرد.

 

نسل سوم:

در سال 1983نیتیدو famico را منتشر کرد که شامل گرافیک دقیق تر و دارای پالت های رنگی بزرگتری بود.

  پس از آنکه در ایالات متحده بازار بازی های خانگی افت کرد نیتیدو famico را به آنجا برد و خرسندی کاربران را در بر داشت.

Famicoاز یک پورت کارتریج جلو مانند استفاده می کند و شامل یک رباط پلاستیکی است.اگرچه در ابتدا به عنوان یک اسباب بازی استفاده می شد اما پس از چندی به بزرگترین کنسول بازی در آمریکای شمالی تبدیل شد.

قرارداد نیتیدو با توسعه دهندگان شخص ثالث هر سال محدود شد والگو گیری از famicoبرای دیگر کنسول های بازی ممنوع اعلام شد.

در این زمان مبتکر سیستم سگا در نظر داشت که با نیتیدو یا همان NESرقابت کند اما این موفقیت فقط در اروپا رخ داد و در ایالات متحده و ژاپن این اتفاق صورت نگرفت.در آمریکای جنوبی و اروپا سیستم master توانست باNES رقابت کند و بازی های جدیدی را ارائه داد.

در این زمان جک ترامیل (مخترع آتاری) تلاش کرد تا بار دیگر محبوبیت خود را بازگرداند وتوانست نسل جدیدی از آتاری های خود را که کوچکتر, براق تر و ارزانتر بود را ارائه دهد.

در نهایت در این نسل نیتیدو نسخه جدیدی از کنسول بازی با نام game boyرا منتشر کرد.                   

 

نسل چهارم:

NEC اولین کنسول نسل چهارم بود که به بازار عرضه شد و کنسول خود را تحت عنوان 16 بیتی تبلیغ کرد تا برتری خود را نسبت به NESنشان دهد.

همین امر موجب شد تا نسل چهارم به عنوان نسل 16 بیتی شناخته شود این در حالی است که نسل سوم نسل کنسول های 8 بیتی است.

Sega به یک پورت کاملا جالب تغییر پیدا کرد و فروش بسیاری در ژاپن داشت و در امریکای شمالی به سمت بازارهای بزرگ حرکت کرد.

در سال 1990نیتیدو super famicom  یا SNES  را به بازار عرضه کرد و آن را به ایالات متحده رساند.

انتشار SNES بسیاری از کنسول های بازی را به حاشیه کشاند اما باعث شد سگا sonic the hedgehog را منتشر کند که فروش قابل توجهی داشت .

همچنین در سال 1992 اولین بازی فوتبال تولید شد.همین امر موجب شد فروش به طور چشمگیری افزایش یابد و بسیاری از علاقمندان به فوتبال را جذب خود کند و باعث شد رقابت بین نیتیدو که حمایت ژاپن و سگا که حمایت اروپا را داشت جدی شود.

در نیمه راه نسل چهارم تکنولوژی فشرده سازی دیسکت CD در دسترس قرار گرفت و هر یک از رقبا سعی کردند آن را به کنسول های خود متصل کنند و نسبت روش های قبل که از کارتریج های گران قیمت استفاده می شد بسیار به صرفه تر بود.

در این بین نیتیدو با شراکت سونی برای افزودن CD به SNESهمکاری کرد اما این شراکت عمر چنانی نداشت و سونی با بهره گیری از این روش محصول خود یعنی playstation  را به عرصه رقابت وارد کرد.

از بزرگترین کنسول های بازی نسل چهارم می توان به Gear اشاره کرد.

 

نسل پنجم : 

در این نسل کامپیوتر های خانگی به بازار عرضه شدند که اهمیت شایانی داشتند.با این حال کنسول های بازی همچنان به رشد خود ادامه دادند آن هم به دلیل مزیت های قابل توجه شامل قیمت پایین آنها نسبت به کامپیوتر,قابلیت حمل آسان تر,مدارهای مخصوص به بازی و توانایی پخش در تلویزیون بود.

اولین کنسول نسل پنجم 3DO  وAtari jaguar بود.با اینکه از کنسول های نسل چهارم قدرتمند تر بودند اما تهدید جدی برای آنها به حساب نمی آمدند.

تلاش نیتیدو در این نسل باعث انتشار Donkey Kong شد و شرکت سگا 32X را عرضه کرد.

به دلیل اینکه CD-ROM ها به طور قابل توجهی ارزانتر از کارتریج ها هستند توسعه دهندگان توانستند قابلیت های بیشتری شامل صحنه های سینمایی , موسیقی متن و صدای بازی به کنسول های بازی خود بیافزایند.

 

نسل ششم :

  در این نسل دی وی دی ها وارد عرضه بازار شدند که باعث شد بازی ها جذاب تر و طولانی تر شود.

درسال 1998اولین کنسول با مودم داخلی به نام DreamcastSEGA منتشر شد که پس از فروش آهسته در ژاپن, سگا استراتژی های متفاوتی را دنبال کرد.

با این تفاسیر می توان پی برد موفقیت در سگا کوتاه مدت است این در حالی است که سونی playstation2 را به بازار عرضه کرد و مورد استقبال زیادی قرار گرفت و به پر فروش ترین کنسول بازی تبدیل شد. به دنبال آن فروش dreamcost  متوقف گردید و سگا تنها به توسعه انتشار نرم افزار پرداخت.

سونی در سال 2004 نسخه کوچکتری ازplaystation را طراحی کرد که موجب فروش بیش از 140 میلیون دستگاه تا به امروز شد.

ایکس باکس مایکروسافت :

ایکس باکس اولین کنسول بازی با استفاده از یک هارد دیسک برای صرفه جویی در بازی بود وهمچنین اولین کنسول شامل یک پورت اترنت برای اینترنت پهن باند و شروع سرویس آنلاین مایکروسافت Xbox LIVEاست .

در طول نسل ششم کنسول های بازی دستی بسیاری تولید و گسترش یافت و همچنین کنسول ها دستی غیر بازی نیزشامل تلفن همراه ,پخش کننده های MP3 و پخش کننده های فیلم منتشر شد.

 

نسل هفتم :

در سال 2010 مایکروسافت Kinect راعرضه کرد که اجازه می دهد بازی ها کنترل شده و با حرکات نمایشی باشد.در سال 2016 ایکس باکس 360 متوقف شد که عمده مشکلات آن سخت افزاری بود.

Wii نیتیدو:

بر خلاف دیگ سیستم های نسل هفتم wii  ازهارد دیسک داخلی پشتیبانی نمی کند  بلکه از حافظه فلش داخلی استفاده می کند  و دارای وضوح 480 پیکسل و قیمت پایین تری است.

Wii دارای چهار رنگ است:سفید,آبی , سیاه و قرمز. و مدل های فعلی آن شامل wii sports resort , wii sport و wii motion plus می باشد.

نسل هفتم با انتشار کنسول ها بازی نیتیدو DS آغاز شد که از دیگر بازی ها متفاوت بود که شامل صفحه نمایش لمسی, قابلیت اتصال به صورت بی سیم و یک میکروفون برای صحبت کردن با NPC های درون بازی بود. 

از دیگر ویژگی های این نسل رقابت بین کنسول بازی و دستگاه های تلفن همراه است.

کنسول بازی های ویدیویی

کنسول بازی های ویدیویی , کنسول بازی و توضیحاتی درباره نسل های این کنسول تا به امروز

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.