اتوماسیون چیست؟

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
اتوماسیون چیست؟
توضیحات
سرفصل ها
اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون یا همان operation automatic  به معنی خود فرمان است و این بدین معنی است که عملیات بدون دخالت عامل خارجی یعنی انسان و با بالاترین سرعت و دقت  صورت می گیرد و به نوعی عملیات خودکار می شوند.دو نوع از پرکاربردترین اتوماسیون ها , اتوماسیون اداری و اتوماسیون صنعتی است.

 

اتوماسیون صنعتی چیست؟

در صنعت اتوماسیون کردن به معنی روباتیزه کردن است که با استفاده از کامپیوترها می توان ماشین آلات صنعتی را مورد هدایت و کنترل قرار داد.وقتی در صنعت از اتوماسیون استفاده می کنید باید به دنبال آن به مکانیزه کردن نیز بپردازید و ماشین آلات را جایگزین نیروی انسانی قرار دهید و افراد فقط باید به عنوان ناظر در چرخه کار وجود داشته باشند.در حضور این ربات ها که از پایه های اصلی یک صنعت به شمار می روند به تعامل و همکاری می پردازند و مسئولیت کامل چرخه تولید را به عهده می گیرند.

 

وظایف سیستم اتوماسیون چیست؟

 • انجام راه حل های کنترلی در طول فرایندهای مختلف کارخانه

 

 • برقراری ارتباط میان بخش های مختلف وتبادل اطلاعات

 

 • ایجاد یک واسط میان افراد و تمامی مجموعه های تحت کنترل

 

سیستم های اتوماسیون شامل چه مواردی است؟

 • فرایندهای مرتبط به یکدیگر مانند پالایش, غذایی و... .
 • فرایندهای جدا از یکدیگر مانند صنعت خودرو, لوازم خانگی و...

به عنوان مثال یک کارخانه تولیدی پارچه را در نظر بگیرید.هر فرایند تولیدی شامل سه بخش تولید , بسته بندی و توزیع است.مهم ترین آن قسمت اول تولید است که کلیه مراحل آن از نظر ارزیابی کیفیت مواد اولیه تا برش و ساخت پارچه, هنگام بسته بندی محصولات که از ماشین های بسته بندی استفاده می شود همه و همه مکانیزه بوده و با اتوماسیون صنعتی صورت می گیرد.

به علاوه در سطح مدیریتی نیز اتوماسیون صنعتی بسیار مورد تایید قرار گرفته و بر اساس اطلاعاتی که به آنها داده می شود به مدیریت و ارزیابی در چرخه تولید می پردازد.

 

مزایای اتوماسیون صنعتی 

در گذشته هدف از اتوماسیون صرفا تولید بیشتر و با نیروی انسانی کمتری بوده و لی اکنون فقط تولید زیاد ملاک نیست و چیزی که اهمیت دارد کیفیت و انعطاف پذیری بالاست.

از کاربردهای دیگر اتوماسیون های صنعتی برای مواردی است که با مواد شیمیایی زیان آور سروکار دارند که برای انسانها خطرناک است.البته برای مواردی که نیاز به دقت بالایی داشته باشند که افراد نتوانند به این سطح از دقت به انجام امور بپردازند نیز از اتوماسیون صنعتی استفاده می شود.

اما به طور کلی مهم ترین مزایای اتوماسیون صنعتی به شرح زیر است:

 • عملیات تکراری فعالیت ها و فرایند ها

 

 • ارتقا کیفیت محصولات تولید شده

 

 • افزایش سرعت تولید

 

 • کنترل کیفیت دقیقتر و سریعتر

 

 • به حداقل رساندن ضایعات

 

 • برهمکنش بهتر با سیستمهای بازرگانی 

 

 • افزایش بهره وری واحدهای صنعتی 

 

 • افزایش ایمنی برای افراد و نیروی انسانی و پایین آوردن استرس های روحی و جسمی افراد

 

ازمزایای دیگر اتوماسیون های صنعتی جلوگیری از زیان وضررهای ناشی از تغییر رویه تولید است.فرض کنید شما یک کارخانه تولید محصولاتی را دارید که به هر دلیل ممکن است بخواهید تغییراتی در محصولات خود دهید و یا یک محصول جدیدی را جایگزین کنید.در این صورت اگر شما سیستم اتوماسیون صنعتی را در کارخانه خود پیاده سازی کرده باشید فقط با تعویض نرم افزار خود می توانید به این تغییرات دست پیدا کنید و می توان گفت هیچ ضرر و زیانی را متحمل نمی شوید.

 

سیستم اتوماسیون اداری

 

سیستم اتوماسیون اداری که در برگیرنده متدهایی برای مدیریت می باشد چنان که باید, نتوانسته به کمک افراد بیاید زیرا در ادارجات هر دو سیستم اتوماسیون اداری و روش های سنتی با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های مالی ,پرسنلی ,اداری ,بایگانی و فنی از مواردی است که اتوماسیون اداری آنها را پوشش می دهد و در یک مجموعه منظم به نام Enterprice Resource گردهم می آورد.

به طور کلی اتوماسیون اداری یعنی ارتباط دهنده بین اطلاعات سیستم های یک سازمان از طریق شبکه و نرم افزارهاست.

پس بدین طریق ارتباط بین افراد درون سازمان به آسانی شکل می گیرد و می توانند به تبادل دستورالعمل ها و اطلاعات بپردازند.

از ویژگی های بارز اتوماسیون جلوگیری از تبادل اطلاعات با کاغذ است که علاوه بر محل نگهداری آن که با مشکلاتی بسیاری همراه است باعث می شود افراد به نوعی به مدارک اصلی سازمان دست یابند که از این نظر دارای امنیت پایینی بوده و امکان نابودی تمامی آنها نیز زیاد است.

علاوه بر تمامی مطالبی که گفته شد انسان باید سعی در تفکر کند وبجای آن باید از ماشین ها برای انجام یک سری وظایف روزمره استفاده کرد.این گونه است که می توان از یک جامعه انتظار پیشرفت داشته باشیم.

 

به طور کلی سه وظیفه اصلی را می توان برای یک اتوماسیون نام برد.

1-ذخیره اطلاعات

2-تبادل داده ها

3-مدیریت داده ها

 

 

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون صنعتی چیست؟

وظایف سیستم اتوماسیون چیست؟

سیستم های اتوماسیون شامل چه مواردی است؟

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.