بیوتکنولوژی یا زیست فناوری چیست؟

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
بیوتکنولوژی یا زیست فناوری چیست؟
توضیحات
سرفصل ها
بیوتکنولوژی یا زیست فناوری چیست؟

اگر به طور کلی بخواهیم راجع به بیوتکنولوژی صحبت کنیم باید بگوییم که در این رشته انتقال ژن های یک موجود به موجود دیگر را انجام می دهیم که در صنایع مختلف دارویی, غذایی, پزشکی , شیمیایی و کشاورزی کاربردهای بسیاری دارد.

پدرعلم بیوتکنولوژی فردی است به نام کارل ارکی که در سال 1919 به این موضوع پرداخته بود که چطور می توان از علم پزشکی برای سایر فناوری های بشر استفاده کرد و خدماتی را با این فناوری به جامعه عرضه کرد.

در این فناوری قصد داریم که ساختار های زنده از گیاهان یا حیوانات را به نوعی با بعضی ترکیبات درهم آمیزیم و به تولید, تغییر واصلاح  مواد و ساختار های جدیدی بپردازیم.البته که کاربرد آن فقط در خصوص حیوانات و گیاهان نبوده و در صنعت نیز از این تکنولوژی استفاده فراوانی می شود.

بیوتکنولوژی از ترکیب دو کلمه بیو که به معنای زنده و تکنولوژی که که به معنای فناوری است ساخته شده وبا دخالت انسان در عرضه فرآورده های جدید به کمک دانش روز آمده و ترکیبی از علم سنتی و مدرن است و با ایجاد ارتباط بین آن دو توانسته به یک علم نوین دست یابد که در وهله اول برای رفاه و آسایش بیشتر افراد جامعه کمک شایانی کرده است.جدا از این موارد در درمان و تشخیص بسیاری از بیماری ها نیز موثر بوده و در حفظ انرژی, محافظت از محیط زیست و بسیاری از موارد دیگر نیز کاربرد دارد که در ادامه مطالب به آن خواهیم پرداخت.به طور خلاصه بیوتکنولوژی تمامی موارد زیر را تحت پوشش خود قرار می دهد.

اقتصاد بهداشت درمان محیط زیست آموزش کشاورزی صنعت تغذیه وسایر مواردی که بر زندگی انسان تاثیر می گذارد.

 

هدف از رشته بیوتکنولوژی چیست؟

در قدم اول هدف از زیست فناوری افزایش سطح دانش و پیشرفت بشر در زمینه زیست شناسی و پزشکی است که بعد از آن بتوان به تمامی افراد جامعه خدمت کرد.پس هامنطور که بیان شد هر تکنولوژی و پیشرفت علمی و عملی ای که صورت می گیرد برای زندگی بهتر بشر است.

 

انواع گرایش های بیوتکنولوژی 

 • بیوتکنولوژی پزشکی 
 • بیوتکنولوژی گیاهی (کشاورزی )
 • بیوتکنولوژی دارویی
 • بیوتکنولوژی میکروبی
 • بیوتکنولوژی دریا
 • بیوتکنولوژی غذایی
 • بیوتکنولوژی صنعت و محیط زیست
 • بیوتکنولوژی حیوانی (دام و طیور)
 • بیوتکنولوژی نفت
 • و ...

اینک به توضیح برخی از موارد بالا خواهیم پرداخت.

 

بیوتکنولوژی گیاهی

از جمله مهم ترین پیشرفت هایی که در این زمینه به بشر شده با مهندسی مواد خام  درون گیاهان بوده که شامل موارد زیر است.

تغییر در ترکیب محصولات (تغییر ساختاری پلی ساکاریدها , رنگ,  مزه و ... ), قراردادن ژن های جدد در ساختار هر یک, قابلیت نگهداری بیشتر مواد, برطرف کردن عیوب مواد  و ... .

 

بیوتکنولوژی حیوانی

 در این زمینه نیز اهدافی که دنبال می شود شامل افزایش شیردهی و گوشت حیوانات, بالابردن مقاوت آنها در برابر بیماری های مختلف است و در حیوانات شیرده باعث میشود که شیر با چربی کمتر وترکیب بیشتری از پروتئین ها تولید شود.

 

تکنولوژی غذایی

در این زمینه فقط بیولوژی نیست که به کمک بهبود مواد غذایی می آید و رشته های دیگری نیز دخیل هستند و با مشارکت یکدیگر در این زمینه کمک می کنند.

در این مرحله نیز مانند قبل به افزایش حجم مواد غذایی می پردازیم به علاوه به سلامت آنها نیز باید توجه کرد.به عنوان مثال به یک گیاه خوراکی توانایی آفت کش می دهیم که اگراین سم بیشتر از حد معمول خود باشد , زمانی که انسانها از آن تغذیه می کنند با مشکلات جدی همرا می شوند.پس باید به خاطر داشته باشیم که باید یک حد اعتدال را در این زمینه رعایت کنیم ورگرنه علاوه بر اینکه این تکنولوژی به ما خدمت نکرده , ما را نیز دچار مشکلات می کند.

 

بیوتکنولوژی میکروبی

در این روش باید با ویژگی ها و انواع میکروب ها آشنا باشیم تا از آنها بتوانیم در تجزیه و تولید مواد مختلفی در بدن انسانها بهره ببریم.

علاوه بر آن با استفاده از این تکنولوژی توانسته ایم که به تولید انواع حشره کش ها و مواد سم زدا اقدام کنیم.

 

بیوتکنولوژی پزشکی و دارویی

از مهم ترین کاربرد های بیوتکنولوژی در زمینه پزشکی و دارویی است.از مواردی که با استفاده از این تکنولوژی نصیب جامعه شده , روش های تشخیص بیماری های مختلف, تولید داروهای مختلف و واکسن ها,  ژن درمانی, ساخت کیت های تشخیص بیماری و تولید پادتن هاست.

 

بیوتکنولوژی صنعت و محیط زیست

اقداماتی که در این زمینه بوسیله بیوتکنولوژی صورت گرفته شامل مهندسی ژنتیک , فناوری تخمیر, جداسازی و خالص نمودن مواد با ارزش زیستی  و بسیاری از موارد دیگر می باشد.

 

بیوتکنولوژی دریا

بیوتکنولوژی در این زمینه همچنان در حال رشد است و به کمک آن از حیوانات  و گیاهان دریایی استفاده هایی به طور مستقیم و غیر مستقیم می شود.

از مهم ترین فواید بیوتکنولوژی موارد زیر را می توان نام برد:

 • ساخت مواد جدید و تغییر داده شده
 • ساخت روش هایی برای ردیابی , ارزیابی, ذخیره و مدیریت اکوسیستم های دریایی
 • پرورش آبزیان به صورت پایدار و ایمن

 

مواد گرفته شده از موجودات آبزی فقط مختص خودشان است و امکان ندارد این مواد در سایر موجودات خشکی وجود داشته باشد و همچنین به دلیل تنوع فراوان انواع این موجودات , منبعی غنی از ژن های جدید و مفیدی است که برای ساخت انواع داروها ,کیت های تشخیصی, ساخت لنز ها , داروهای ضد سرطان و بسیاری دیگر از فراورده ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

بیوتکنولوژی نفت

در صنعت نفت نیز از بیوتکنولوژی استفاده های زیادی شده که شامل پاک کردن آلودگی های نفتی, برداشت بیش از حد از مخازن زیر زمینی و مهم ترین آن جلوگیری از مخروطی شدن آب و گاز در کنار چاه تولیدی می باشد.

بیوتکنولوژی یا زیست فناوری چیست؟

بیوتکنولوژی یا زیست فناوری چیست؟

هدف از رشته بیوتکنولوژی چیست؟

انواع گرایش های بیوتکنولوژی 

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.