امنیت رایانه در برابر حملات ویروسی

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
امنیت رایانه در برابر حملات ویروسی
توضیحات
سرفصل ها
امنیت رایانه در برابر حملات ویروسی

امنیت رایانه ای که همان حکم امنیت و حفاظت از اطلاعات را دارد  باعث می شود این اطلاعات یا سخت افزار و نرم افزار از آسیب های جدی که به آن از طرف ویروس ها وارد می شود در امان بماند و هیچ خللی در این اطلاعات وارد نشود.این خلل از طریق شبکه صورت گرفته  و با دسترسی به داده ها و وارد نمودن کد های آسیب زا صورت می گیرد.

با توجه با افزایش استفاده افراد از اینترنت و شبکه هایی مانند بلوتوث و وای فای در کلیه دستگاه های هوشمند اعم از رایانه, تلویزیون وحتی گوشی های هوشمند این موضوع اهمیت بسیاری پیدا کرده است.

برای حفظ امنیت از این مدل از آسیب ها ابتدا باید نوع آسیب ها را بشناسیم و از خطرات و عواقب آن آگاه باشیم.در ادامه مطالب به توضیح برخی از آنها خواهیم پرداخت.

 

در پشتی

این نوع آسیب یک الگوریتم مخفی است که کنترل های امنیتی را دور می زند و به داده ها دست پیدا می کند.اساسا در این مدل به دلیل طراحی ناقص و پیکربندی ضعیف وارد دستگاه می شود و به ویرانی آن می انجامد.

 

حمله محروم سازی از سرویس

در این نوع حمله دسترسی کاربران به سیستم از بین می رود.این حمله ممکن است به این صورت باشد که وقتی کاربر بخواهد وارد سیستم خود شده و نام کاربری و رمز خود را وارد کند, سیستم این کلمات را اشتباهی وارد سیستم می کند و در این صورت کاربر بلاک شده وصفحه اش قفل می شود و یا قادر است در یک لحظه تمامی کاربران متصل به یک شبکه یا نرم افزار را مسدود کند.

به این نوع حملات, حمله دیداس نیز گفته می شود.یعنی حمله از محل های مختلف و گوناگونی انجام می شود , پس وقتی محل حمله بیش از یک مکان باشد به مراتب جلوگیری و مقابله با آن نیز مشکل تر می شود.

 

حمله های دسترسی مستقیم

همانطور که از نام آن پیداست در این حمله یک فرد بیگانه به طور مستقیم با سیستم ارتباط دارد.اما این ارتباط چگونه رخ می دهد؟چگونه یک فرد بیگانه می تواند به یک سیستم دسترسی پیدا کند؟

در جواب باید گفت هنگام اتصال یک قطعه مانند سی دی رام یا یک فلش , کد ها و رمزهای موجود در این نوع قطعات دسترسی به سیستم را امکان پذیر می کند و یا حتی ایجاد تغییرات در سیستم عامل می تواند این امکان را در اختیار مخرب ها قرار دهد.

تدابیر عرضه شده در مورد حفاظت از این حمله رمزنگاری دیسک و ماژول پلتفرم قابل اطمینان است

 

شنود

در این نوع حمله هدف, دسترسی به مکالمات خصوصی افراد بدون متوجه شدن آنهاست.در بهترین حالت حتی اگر سیستم امنیت بالایی داشته باشد و کاملا بسته باشد و راه های ارتباط با هیچ یک از سیستم ها و قطعات دیگری را نداشته باشد بازهم می شود که با یک موج الکترومغناطیسی خفیف به داده ها دست پیدا کرد.

 

انواع مختلفی دیگر از این حملات وجود دارد که به اختصار نام آنها را ذکر می کنیم:

حمله جعل , دستکاری  , ترفیغ امتیازی, فیشینگ , دزدی کلیک , مهندسی اجتماعی و ... .

 

نکات اساسی برای حفظ امنیت رایانه شخصی

 

• نرم افزار ضد ویروس را نصب کنید.

فایروال نمی تواند به طور کلی از همه ی حملات جلوگیری به عمل بیاورد بلکه باید به همرا آن نرم افزارهای ضد ویروس را نیز نصب کنید. به علاوه هرچند مدت یکبار باید این آنتی ویروس ها را به روز رسانی کنید زیرا حملات نیز به روز رسانی می شوند و هر روز بر پیشرفت آنها افزوده می شود پس با این روش شما به مقابله با آنها خواهید پرداخت.

 

• سایت ها را انتخاب کنید.

آنتی ویروس ها باعث می شوند که شما هر سایتی را انتخاب نکنید و از ورود شما به سایت های پرخطر جلوگیری می کند.اما شاید نتواند این کار را همیشه انجام بدهد,پس خود شما باید با احتیاط این سایت ها را انتخاب کنید و سعی کنید از سایت هایی که مشکوک هستند یا سایت های تبلیغاتی و شرط بندی که سیستم شمارا مورد حمله قرار می دهد و یا باعث می شود امنیت آن کاهش پیدا کند, جدا خودداری کنید.

 

• از نرم افزارها و برنامه های پیشنهادی استفاده کنید.

همانطور که می دانید برای هر نوع برنامه ای که بخواهید تعداد بیشماری نرم افزار وجود دارد که با یک جستجو آنها را خواهید یافت.اما همیشه سعس کنید از برنامه ها و نرم افزارهایی استفاده کنید که بیشترین پیشنهاد را دارند و افراد زیادی از آنها استفاده می کنند زیرا با یک انتخاب نادرست اگر شما نرم افزار نا امنی را انتخاب کنید, راه را برای هک اطلاعات هموار ساخته اید.

 

• به تبلیغات اعتماد نکنید.

بسیاری از کسب و کارها از طریق اینترنت اقدام به تبلیغات مشاغل و کالاها و خدمات خود می کنند که افراد سودجو نیز از این مورد سوء استفاده کرده و آنها نز در همین عرصه مشغول به فعالیت شده اند.به این صورت که بسیاری از لینک های هیجان انگیز و جذاب در اینترنت منتشر می کنند و با همین روش وارد سیستم شما شده و به اطلاعات شما دسترسی پیدا می کنند.

 

• بعد از انجام فعالیت های خود, اینترنت را قطع کنید.

راه ورود کلاهبرداران به اطلاعات ,اتصال سیستم شما به اینترنت است.پس اگر هنگامی که کار شما با اینترنت تمام شد باید سیستم خود را خاموش کرده تا  زمینه برای افراد متقلب فراهم نباشد و یا در حین اینکه سیستم وصل است وارد سایت های نا معتبر نشود.

 

از موارددیگری که می توان به آن اشاره کرد گزینه های ذیل است:

 

• از مسدود کننده های سایت ها استفاده کنید.

• دانلود های خود را فیلتر کنید.

• امنیت وب سایت را بررسی کنید.

• کامپیوتر خود را اسکن کنید.

• از ایمیل های خود محافظت کنید.

• از داده ها و اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید.

• سیستم عامل و نرم افزار خود را به روز کنید.

• به بررسی فایروال رایانه خود بپردازید.

• از نرم افزارهای حفاظتی استفاده کنید واز به روز رسانی آنها غافل نشوید.

• نامه های ورودی از منابع نامشخص را باز نکنید.

• از اشتراک منابع رایانه با افراد ناشناس پرهیز کنید.

• رمزهای عبور را مدیریت کنید.

 

امنیت رایانه در برابر حملات ویروسی

امنیت رایانه در برابر حملات ویروسی

نکات اساسی برای حفظ امنیت رایانه شخصی

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.