چگونه یک استراتژی موفق در زمینه امنیت سایبری ایجاد کنیم؟

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
چگونه یک استراتژی موفق در زمینه امنیت سایبری ایجاد کنیم؟
توضیحات
سرفصل ها
چگونه یک استراتژی موفق در زمینه امنیت سایبری ایجاد کنیم؟

از بنیادی ترین اصول و مهم ترین زیر ساخت های هر شرکتی, توانایی شرکت در حفظ اطلاعات محرمانه خود در مقابل افراد بیگانه و هکر هاست که در این زمینه باید تدابیری خاص اندیشیده باشد تا بتواند از خلل وارد شده توسط سایر افراد مصون بماند.

 

امنیت سایبری چیست؟

از جمله اقداماتی است که هر فرد یا شرکت باید آن را انجام دهد تا بتواند از داده های خود مراقبت کند و آنها را در امنیت کامل قرار دهد.اگر سیستم اطلاعاتی شما در امنیت کامل باشد, هیچ اتفاق غیر منتظره ای شامل قطعی برق و خرابی سیستم نمی تواند به اطلاعات شما آسیب بزند و راه را برای ورود هکرها مهیا نمی کند.

بدون امنیت سایبری هیچ شرکتی نمی تواند پابرجا بماند و همچنین باعث ایجاد خسارات جبران ناپذیری به شرکتها خواهد شد.هر چه یک شرکت بزرگتر و پیشرفته تر باشد به امنیت سایبری بهتر و جامع تری نیاز دارد.

 

عدم تخصص IT

شاید بتوان گفت که مهم ترین چالش در امنیت سایبری این است که افرادی خبره در این زمینه وجود ندارد یا تعداد آن کم است.بنابراین افرادی زیادی وجود ندارد که بتوان از آنها در این زمینه بهره جست و سطح اطلاعات آنها در درجه پایینی قرار دارد که این موضوع باعث استفاده بیشتر افراد سودجو از هک اطلاعات شده است.از طرفی دیگر با پیشرفت تکنولوژی و ساخت وسایل و ابزار های گوناگون الکتریکی اعم از ماشین های خودران , اینترنت اشیا و خانه های هوشمند وحتی مانند یک دستگاه فشار سنج ساده که به اینترنت و بلوتوث متصل می شود, گسترش بسیاری پیدا کرده که همه این موارد راه را برای هکر ها باز کرده است.البته نباید فراموش کرد که با پیشرفت تکنولوژی امنیت سایبری نیز به پیشرفت های خود دست پیدا کرده و می توان گفت هرسال به توان این امنیت افزوده خواهد شد.

 

انواع امنیت سایبری:

 • زیر ساخت های بحرانی

هر شرکت , کارخانه یا کارگاهی که تاسیس می شود و به دنیای اینترنت و دیجیتال راه پیدا می کند, مسیری جدید برای ورود هکر ها باز می شود پس برای مصون ماندن از این حملات اولین زیر ساختی که اهمیت دارد زیرساخت بحرانی است.همچنین شرکتها باید توجه داشته باشند که این حملات چه بخش از اطلاعات را مورد هدف قرار می دهد و یا اینکه این حملات تا چه اندازه قابل جبران هستند و چه تاثیری در روند کار آنها خواهند داشت.

 

 • امنیت شبکه

 

امنیت شبکه در هر سیستمی که وجود دارد مانع از ورود غیر مجاز افراد شده و همچنین از خلل وارد شده از طرف سیستم داخلی نیز جلوگیری به عمل می آورد.

از معایب امنیت شبکه این است که کارایی شرکتها را تا حدودی پایین می آورد, دلیل آن هم این است که مخارج آن زیاد است و به نوعی از منابع زیادی صرف  امنیت شبکه می شود.همچنین ممکن است در مواردی نتواند شکاف ایجاد شده را از بین ببرد. برای حل این مشکل کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که باید از طریق یادگیری ماشین این امکان بوجود آید که خود سیستم بتواند شکاف ها را تشخیص داده و به مقابله با آنها بپردازد.

 

 • امنیت هاست ابری

امنیت ابر حفاظت از اطلاعات و داده هایی را بر عهده دارد که مبتنی بر ابر هستند.به عبارتی دیگر وظیفه حفاظت از اطلاعات و حریم خصوصی افراد  و همچنین قوانین تنظیم شده بر عهده امنیت هاست ابریست.

 

 • امنیت برنامه 

از نظر هکرها امنیت برنامه های وب ضعیف ترین و قابل دسترس ترین گزینه برای آنها هستند.پس قبل از همکاری با شرکت هایی که برنامه های جدیدی عرضه می کنند ابتدا باید از امنیت کامل آنها مطمئن شوید و با یک رمزگذاری بر امنیت آنها بیفزایید.

 

 • امنیت اینترنت اشیا (IoT)

اینترنت اشیا به دستگاه ها یا هر شی دیجیتالی گفته می شود که می تواند از طریق بلوتوث  یا اینترنت به سایر دستگاه ها متصل شود.

امروزه اینترنت اشیا موضوع بسیار مهم و بحث برانگیزی است زیرا که از طریق ورود به اینترنت اشیا می توان به راحتی به سایر دستگاه های دیجیتالی که به آنها متصل هستند دست یافت.اما متاسفانه امنیت اینترنت اشیا در بسیاری از موارد در سطح پایینی قرار دارد ویا اینکه هیچ امنیتی ندارد و همین موضوع بستری را برای بات نت ها برای تخلیه اطلاعات فراهم آورده است.

 

مهم ترین نکات برای افزایش امنیت سایبری شامل چه مواردی است؟

 • خریدهای آنلاین خود را با امنیت بالایی انجام دهید.به این صورت که فقط از دستگاه های خودتان خرید کنید و تا از امنیت یک شبکه اطمینان حاصل نکردید  به خریداری کالای مورد نظر تن ندهید.به علاوه اطلاعات کارت بانکی خود را در اختیار کسی قرار ندهید.

 

 • هر دستگاه دیجیتالی که نمی شناسید را به سیستم خود متصل نکنید چرا که از آسان ترین راه آلوده کردن سیستم ها , همین USB و CD ها هستند.

 

 • به هر درخواست دوستی که به شما داده می شود پاسخ ندهید.امروزه ساخت یک پروفایل جعلی از آسان ترین راه هاست و از طریق همین راه به تخلیه اطلاعات شما خواهند پرداخت.

 

 • از رمز عبور خود به درستی محافظت کنید و مراقب باشید که کسی نتواند آن را ببیند و یا از حرکات دستتان تشخیص دهد.

 

 • حتما بر روی سیستم های خود آنتی ویروس نصب کنید و در بروز رسانی آن کوشا باشید.

 

 • یکی دیگر از کارهایی که بسیار رواج دارد دسترسی به اطلاعات شما و قفل کردن آنها و یا تغییر دادن کلمه عبور است. در این حالت افراد سودجو از شما تقاضای باج کرده تااطلاعاتتان  را به خودتان برگرداند.بهترین روش برای جلوگیری از این راه تهیه روزانه فایل پشتیبان است.

 

جمع بندی کلی

با همه این موارد یاد شده و اطلاعات ذکر شده, یک شرکت با رعایت کامل اصول امنیت سایبری آیا بازهم مورد حمله هکرها قرار می گیرد؟در جواب باید گفت بله.این موضوع نباید فراموش گردد که هکر ها همیشه یک قدم جلوتر از روشهای امنیتی هستند و راهکارهای ارائه شده در این زمان برای فردا کاربرد ندارد.پس به معنای واقع امنیت سایبری به این معنی است که شما هر لحظه هوشیار باشید و ببینید که چه اطلاعاتی از شما مورد حمله قرار دارد که به تهیه پشتیبان از آنها بپردازید و یااقداماتی از این قبیل انجام دهید و بدانید که امکان حمله سایبری برای هر سیستم و یا دستگاهی اتفاق خواهد افتاد.

چگونه یک استراتژی موفق در زمینه امنیت سایبری ایجاد کنیم؟

چگونه یک استراتژی موفق در زمینه امنیت سایبری ایجاد کنیم؟

امنیت سایبری چیست؟

انواع امنیت سایبری

مهم ترین نکات برای افزایش امنیت سایبری 

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.