تفکر طراحی راه حلی برای حل مسائل کسب وکار

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
تفکر طراحی راه حلی برای حل مسائل کسب وکار
توضیحات
سرفصل ها
تفکر طراحی راه حلی برای حل مسائل کسب وکار

تفکر طراحی (Design thinking) از ابزار های نوینی برای مدیریت است که در آن خواسته های افراد مورد توجه قرار می گیرد و طبق این اولویت مهم برنامه ریزی کارها شکل گرفته و الگوریتم هایی بر اساس آن وضع می شود.در واقع برای حل مشکلات باید بهترین راه حل ها را به کار گرفت و همانطور که از نام آن مشخص است باید برای طراحی روش های نوین وقت گذاشت و برای آن اهمیت قائل بود تا به نتایج بهتری دست یافت.

تفکر طراحی به شناسایی موقعیت پرداخته و به رفع ابهامات می پردازد و تمامی روش هایی را که به هدفی مشخص ختم می شود را جستجو کرده و می یابد.

تفکر طراحی ریشه در تحقیقات نایجل کراس دارد که بنابر گفته آنها طراحان آنها بسیار فراتر از طراحان دانشمندان دارد چرا که آنها از استدلال استنباطی بهره می گیرند, این در حالی است که دانشمندان از استدلال استنتاجی و استدلال استقرایی استفاده می کنند.

 

اجزای مختلف تفکر طراحی:

  • جستجو برای یافتن نیاز های اساسی مشتریان

بنیان هر طراحی تفکری بررسی نیازهای مشتریان است و بر اساس آن است که می توان هدف را تشخیص داد.

 

  • تعریف مسئله

در این مرحله باید ببینیم که کالا و خدماتی که قرار است روانه بازار شود چه نیازهایی از افراد را برطرف می کند و یا اینکه تا چه حد می توان در جلب رضایت مشتریان موفق بود.

  • ایده پردازی

با استفاده از تکنینک های موجود مانند رسم طرح و یا رسم نقشه ذهنی می توان به ایده های زیادی دست پیدا کرد که می توان به حل مشکل اقدام کرد. 

  • مدل سازی

ایده پیاده سازی شده در مرحله قبل اجرایی شده و مورد آزمایش قرار می گیرد تا به برطرف کردن عیوب بپردازیم و از قابلیت های آن مطمئن شویم. 

  • تست نهایی محصول مورد نظر

و در نهایت در این مرحله آخرین تست از محصول گرفته شه تا به طور 100% بتوان گفت که راه حلی برای خوشنودی و جلب رضایت مشتریان در برطرف کردن نیازها یافت شده است.

 

مدیریت طراحی(Design Management)

مدیریت طراحی یا همان مدیریت پروژه یک هدف دارد و آن این است که سازمانی را بر اساس تفکر طراحی شکل دهد که بتوان در آن به اهداف مهم سازمانی دست پیدا کرد که گام های دربردارنده آن از اکتشاف شروع شده و به گام اجرایی ختم می شود.

در مدیریت طراحی پایبند به یک روش یا راه حلی خاص نیستیم بلکه هر مرتبا باید روش های نوین و کارآمد تر جایگزین روش های پیشین شود و به خلق محصولاتی جدید منجر شود.

مدیریت طراحی همچنین با حوزه های مدیریت بازاریابی, مدیریت اجرایی و مدیریت راهبردی یا استراتژیک رابطه ای  مستقیم دارد.

در گذشته های دور مدیریت طراحی تنها محدود به تفکر طراحی بوده ولی با گذشت زمان تمامی محورهای سازمانی را تحت پوشش خود گرفته و اکنون دو مقوله تفکر طراحی و مدیریت استراتژیک با یکدیگر در هم آمیخته و منجر به کشف شیوه های نوین می شود و چیزی که مهم است این است که هنوزهم کار خود را به صورت تیمی و با مشارکت تمامی افراد انجام می دهد.

 

انواع مدیریت تفکر طراحی

 

  • مدیریت طراحی محصول:

در مدیریت طراحی محصول, محصولاتی ابداع می شود که نسبت به مدل های پیشین به صورت بهتری عمل کرده و باعث تمایز آنها از سایر رقبا می شود.

در این مرحله بیشتر مدیریت طراحی محصول به زیبایی کار اهمیت داده تا بر اساس آن کیفیت را به نمایش بگذارد و تمرکز آن بر روی بازاریابی, تحقیق و توسعه بر روی محصول مورد نظر و همچنین اختراع محصولات جدید است.

 

  • مدیریت طراحی برند

این نوع از مدیریت طراحی در مواقعی کاربرد دارد که نوع برند محصول برای افراد مهم باشد مانند صنعت خودرو.درمدیریت طراحی برند بیشتر تمرکز بر روی برند صورت می گیرد که شامل دو بخش مدیریت برند شرکت و مدیریت برند محصول است.

 

  • مدیریت طراحی خدمات

در این مرحله کالا یا محصولی ارائه نمی شود بلکه خدمتی به مشتری عرضه می شود و مدیریت طراحی خدمات به این صورت است که مشتری و ارائه دهنده خدمات بتوانند به درستی با یکدیگر تعامل و ارتباطی با کیفیت بالا داشته باشند.

 

  • مدیریت طراحی مهندسی 

مدیریتی که بر اساس طراحی مهندسی شکل می گیرد کمی پیچیده تر خواهد بود و شامل سیستم های مهندسی سازی شده کوچک تا بزرگ و همچنین پروژه های زیربنایی را شامل می شود.

در این نوع از مدیریت تمامی فعالیت ها اعم از طراحی محصول تا ساخت و توزیع آن برنامه ریزی و به دقت کنترل خواهد شد.

 

  • مدیریت طراحی شهری

خب همانطور که مشخص است هدف از آن توسعه مناطق شهری است و برای تحقق آن افراد و ارگان های زیادی دست به دست یکدیگر می دهند تا به هدف تعیین شده یعنی افزایش سطح رضایتمندی ذینفعان دست یابند.البته در این راستا ممکن است به تضاد هایی برخورد که منافع گروه هارا به خطر بیندازد و با یکدیگر در تضاد باشد.ولی این مشکلات با مدیریت طراحی شهری به گونه ای حل می شود که هیچ یک متحمل خسارت نشوند و به یک توسعه یکپارچه و هماهنگ دست پیدا کرد.

تفکر طراحی راه حلی برای حل مسائل کسب وکار

تفکر طراحی راه حلی برای حل مسائل کسب وکار

اجزای مختلف تفکر طراحی

انواع مدیریت تفکر طراحی

 

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.