(Energy technology)فناوری انرژی و استخراج منابع

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
(Energy technology)فناوری انرژی
توضیحات
سرفصل ها
(Energy technology)فناوری انرژی و استخراج منابع

فناوری انرژی که به مبحث انرژی دلالت دارد و پیرامون استخراج انرژی و تبدیل کردن انرژی ها به یکدیگر و استفاده بهینه از انرژی فعالیت دارد و هدف اصلی از آن استفاده حداکثری از تمامی منابع و جلوگیری از هدر رفت آن است و از طرفی دیگر از آسیب های وارد شده به انسان  و محیط پیرامون آن جلوگیری به عمل می آورد.

درست است که انسان برای ادامه حیات خود به انرژی نیاز دارد ولی استفاده از انرژی به خودی خود دارای معایبی نیز هست که سلامت اکوسیستم را تهدید می کند و علاوه بر منطقه یا کشوری خاص بلکه به صورت جهانی می تواند آسیب های جبران ناپذیری را وارد کند.

فناوری انرژی با بسیاری از رشته ها مرتبط است و علمی است که حوزه های بسیاری از علوم مختلف را در بر می گیرد.

از جمله رشته هایی که فناوری انرژی با آنها سروکار دارد شامل موارد زیر است:

 

علم فیزیک:

علم فیزیک به قوانین یاد شده که بر طبیعت حکم فرماست دلالت دارد و به نوعی به تجزیه و تحلیل عکس العملی که طبیعت از خود نشان می دهد می پردازد.

به طور کلی هدف از علم فیزیک اثبات تمامی پدیده هایی است که در اطراف ما وجود دارد.حال آنکه بعضی از آنها قابل رویت است و برخی دیگر نیست و در این زمینه از مدل های ریاضی کمک گرفته می شود تا به درک بهتر موضوع انجامد.

زمینه هایی از علوم مختلف که در زیر شاخه علم فیزیک قرار می گیرد شامل موارد زیر است:

اختر فیزیک .فیزیک اتمی مولکولی و اپتیک. فیزیک ذرات.فیزیک ماده چگال.فیزیک کاربردی

با کمک علم فیزیک می توانیم از رفتار بین ذرات مطلع شویم و از آن در استخراج انرژی بهره ببریم.

 

فیزیک هسته ای:

در این بخش از فیزیک به بررسی تمامی رفتارهای هسته اتم ها پرداخته می شود و از همه مهم تر خواص رادیواکتیویته آنهاست که با بررسی بر روی آنها می توان به تخلیه انرژی موجود در هسته اتم های رادیواکتیو پرداخت.امروزه جدالی که بر سر کشور ها وجود دارد به خاطر همین نوع خاص از اتم هاست.

 

شیمی:

علم شیمی در یک نگاه به پیوند میان اتم ها واکنش آنها در مواردی که با مواد دیگر ترکیب می شوند و پیوند میان اتم ها و مولکول ها اشاره می کند.شیمی دربرگیرنده موضوعات بسیاری است که از جمله آن شیمی تجزیه.شیمی آلی.شیمی معدنی.شیمی کاربردی.زیست شیمی و ... هستند.

وقتی ازنحوه پیوند میان اتم ها آگاه باشیم می توانیم به ترکیب آنها با یکدیگر و کشف مواد انرژی زا و بسیاری از موارد دیگر دست یابیم.

 

مهندسی برق:

مهندسی برق به طور گسترده با مفاهیم الکتریسیته و الکترومغناطیس سروکار دارد و می توان اینگونه گفت که مهندسان از الکتریسیته برای جابه جایی انرژی و یا در استفاده از اطلاعات و پردازش آنها بهره می برند.

 

جغرافیا:

علم جغرافیا از این نظر اهمیت دارد که به کمک آن انرژی آزاد شده از زمین گرمایی را محاسبه کرده و می توانیم از آن بهره ببریم و مکان های دقیق آن را مشخص کنیم.از انرژی آزاد شده از زمین نیز می توانیم در تولید برق بهره ببریم.

 

انرژی تجدید پذیر:

- انرژی خورشیدی

با استفاده از پنل های خورشیدی می توان به انرژی های زیادی از جمله موار زیر دست پیدا کرد:

برق فوتوولتاییک:در این مرحله الکتریسیته موجود در تابش مستقیم خورشید با استفاده از پنل های خورشیدی گرفته می شود و منجر به تولید برق فوتوولتاییک می شود.

گرمای خورشیدی: در این مرحله نیز از خود حرارت خورشید و گرمای آن نیز در ساختمان ها بهره می گیریم و به گرم کردن آنها می پردازیم.

برق گرمایی خورشیدی: در این روش نیز از گرمای موجود از خورشید برای تولید الکتریسیته بهره می بریم.

 

انرژی بادی:

از دیگر انرژی های تجدید پذیر انرژی بادی است و حتما توربین های آن را مشاهده کرده اید.به این صورت که جریان باد باعث به حرکت درآمدن پروانه های توربین بادی شده و به این ترتیب باعث تولید برق خواهد شد و به تخلیه انرژی این جریان ها می پردازد.

 

انرژی آبی:

به کمک این تکنووژی می توانیم از حرکت امواج دریا و رودخانه ها و به طور کلی هرگونه حرکت آبها به تولید انرژی بپردازیم.همچنین از آبهای ذخیره شده در پشت سد ها و توربین های به کار گرفته شده در محل خروجی آب می توانیم بهره ببریم .بدین صورت که حرکات آرام آب در این توربین ها می تواند به تولید انرژی چشمگیری منجر شود. 

(Energy technology)فناوری انرژی و استخراج منابع

  (Energy technology)فناوری انرژی و استخراج منابع 

رشته هایی که فناوری انرژی با آنها سروکار دارد شامل چه مواردی است؟

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.