ریشه و تاریخچه زبان آلمانی از سال700 تا 2020 میلادی

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
ریشه و تاریخچه زبان آلمانی از سال700  تا 2020 میلادی
توضیحات
سرفصل ها
ریشه و تاریخچه زبان آلمانی از سال700 تا 2020 میلادی

نخستین دست نوشته هایی که به زبان آلمانی یافت شده مربوط به سال 700 میلادی است که البته وجود یک زبان عامه برای آنها وجود نداشته و هر فردی با هر لهجه ای که داشت به تحریر زبان آلمانی می پرداخت.

دو مورد از معروف ترین لهجه هایی که در آن دوره وجود داشت به قرار زیر است :

آلمانی علیای کهن و آلمانی سفلای کهن که هر کدام از این لهجه ها دارای گویش های بیشماری هستند و همچنین معروف ترین هر کدام از این گویش ها در علیای کهن گویش ساکسونی و سفلای کهن, باواریایی و اتریشی و فرانکونیایی هستند.

در این دوره زبان آلمانی تاثیرپذیری بسیاری از زبان لاتین داشته و دلیل آن هم سلطه گری امپراتوری رم بر آلمان بوده و در بسیاری از زمینه ها این کلمات بر زبان آلمانی نفوذ کرده است.

 

تاریخ زبان آلمانی در آلمانی کهن

در این زمان همه افراد جامعه از نعمت خواندن و نوشتن بهره مند نبودند و این امکانات فقط در اختیار کلیسا ها و صومعه ها بود.پس عمده مطالب به جای مانده از این دوره مربوط به بخش مذهبی و مطالب دینی است.

 

تاریخچه آلمانی میانه

این تاریخ مربوط به سالهای 1100 تا 1300 است و زبان رایج آن آلمانی علیا و سفلای میانه است و از ویژگی های بارز این دوره این است که کلمات ساده ترو بیان آنها برای افراد آسان تر شده و در زمینه اشعار, زبان آلمانی علیای میانه و در زمینه اقتصاد, زبان آلمانی سفلای میانه  به پیشرفت چشمگیری دست یافتند.

 

مارتین لوتر که بود و نقش آن در زبان آلمانی چیست؟

ما بین سالهای 1300 تا 1600 میلادی زبان آلمانی به تدریج گسترش بیشتری یافت و با شکل اولیه خود متفاوت بود و از جمله پادشاهان تاثیر گذار در این دوره: چالرز چهارم, هاسپبورگ ها وماکسیملیان اول است.

در این میان فردی به نام مارتین لوتر به اعتراضات  کلیساها پرداخت و در مورد کارهای خلاف آنها به افشاگری پرداخت.از جمله اعتراضات او به فساد بین کشیشان, دریافت پول از مردم با هدف بخشش گناهانشان و تفسیر انجیل به نفع خودشان بود.

مارتین لوتر از از بنیانگذاران مذهب پروتستان بوده و تلاش های بسیاری نیز در مورد گسترش زبان آلمانی نموده است.

از دیگر اقدامات او ترجمه انجیل به زبان آلمانی بوده که با استقبال بی نظیری از مردم روبه رو شد و همین موضوع دلیل دیگری است که افراد به مذهب پروتستان روی آوردند. همچنین نویسنده ها دستور نگارش زبان را به سبک لوتر تحریر کرده و با اختراع دستگاه چاپ در این دوره کتابهای نگارشی و مذهبی مثل انجیل به تکثیر درآمدند.

 

زبان آلمانی

زبان آلمانی یک زبان ژرمنی است که از زیرشاخه های زبان هندی و اروپایی است و مکان اصلی گویش آن اروپای مرکزی است.

زبان آلمانی فقط محدود به خود آلمان نیست و کشورهایی مانند اتریش , سوئیس, ایتالیا نیز به زبان آلمانی صحبت می کنند و از پرگویش ترین این زبان لیختن اشتاین و جامعه آلمانی زبان بلژیک است.

همچنین این زبان به دلیل داشتن بیشترین گویش یعنی 100 میلیون در سرتاسر اروپا , از جمله بزرگترین زبان های دنیاست.

زبان آلمانی همچنین سومین زبان علمی پرکاربرد در وب سایت ها است و  بالغ بر یک دهم کتاب های موجود در سراسر دنیا به زبان آلمانی نوشته شده است.

از ویژگی های زبان آلمانی این است که دارای چهار حالت برای اسم, ضمیر و صفت (نهادی , مفعولی, وابستگی , برایی), سه جنس (مردانه, زنانه, خنثی) و دو شمار (مفرد , جمع) است.

 

دسته بندی زبان های ژرمنی

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم زبان آلمانی یک زبان ژرمنی است و تقسیم بندی این زبان به سه شکل ژرمنی شمالی, ژرمنی شرقی و ژرمنی غربی است.

زیر شاخه های این تقسیم بندی به صورت زیر است:

ژرمنی شمالی: دانمارکی , سوئدی, نروژی, فاروئی و ایسلندی

ژرمنی شرقی: تنها گونه نقرض نشده آن گوتی است.

ژرمنی غربی: انگلیسی , آلمانی , هلندی, ییدیش, آفریکانس و ...

آفریقا (نامیبیا)

طی سالهای 1884 تا 1919 نامیبیا تحت سلطه امپراتوری آلمان بوده است.هنوز هم افردی وجود دارند که زبان آلمانی را به عنوان زبان مادری خودقبول دارند که شاید این موضوع برمی گردد به سالهای استعماری و زاد و ولد آلمانی ها با افراد نامیبیا که از نوادگان آلمانی ها محسوب می شوند.

از سال 1984 تا 1990 آلمانی در کنارسایر زبان ها به عنوان زبان رسمی کشور نامیبیا شناخته می شد اما بعد از آن دولت نامیبیا تصمیم گرفت این زبان را که نشانه استثمار بر این کشور بود را حذف کرده و فقط زبان انگلیسی را به عنوان زبان رسمی این کشور  به رسمیت بشناسد.

اما این تصمیم با شکست مواجه شد زیرا که در آن زمان آمریکایی های بومی و افرادی که بتوانند آمریکایی صحبت کنند به ندرت وجود داشتند, پس به این ترتیب زبان آلمانی همچنان برقرار شد و دولت این قول را داد که از آن حمایت خواهد کرد.امروزه آلمانی زبانان بخش گسترده ای از نامیبیا را شکل می دهند.

 

آفریقای جنوبی 

در آفریقای جنوبی نیز تعداد زیادی از افراد به زبان آلمانی و یا گویش های مختلفی از آن صحبت می کنند و دلیل آن مهاجرانی است که در قرن های پیشین به این سرزمین کوچ کرده اند.

طبق قانون اساسی آفریقا, زبان آلمانی به عنوان یک زبان رایج شناخته شده است و همچنین این وظیفه بر عهده هیئت زبان پان آفریقای جنوبی است که به ارتقا این زبان کمک کرده و از آن به احترام یاد کنند.

 

ریشه و تاریخچه زبان آلمانی از سال700 تا 2020 میلادی

ریشه و تاریخچه زبان آلمانی از سال700  تا 2020 میلادی

تاریخ زبان آلمانی در آلمانی کهن

تاریخچه آلمانی میانه

مارتین لوتر که بود و نقش آن در زبان آلمانی چیست؟

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.