توسعه اپلیکیشن های iOS

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
توسعه اپلیکیشن های iOS
توضیحات
سرفصل ها
توسعه اپلیکیشن های iOS

iOS سیستم عاملی است که توسط شرکت اپل ساخته شده است که در ابتدای امر فقط برای گوشی و تبلت آیفون مورد استفاده قرار می گرفت اما مدتی بعد در سایر دستگاه های ساخته شده شرکت اپل نیز توسعه داده شد.

مدیریت شرکت اپل بر عهده فردی است به نام استیو جابز که با سیاست ها و طراحی های فوق العاده و خاصی که دارد موفقیت این شرکت را در بالاترین سطح خود قرار دهد.اولین بار در سال 2007 اولین گوشی خود را ارائه داد و سیستم عامل ابتدایی آن به نام iphone OS بود که بعد از مدتی به نام iOS تغییر یافت.

IOSاز برخی جهات بسیار شبیه به MacOS است و برای پخش موزیک هر دو از نرم افزار آی تیونز بهره می برند ومرورگر سافاری برای مرور وب از برنامه های مشترک این دو است.

 

در ios چهار لایه انتزاع مشاهده می کنیم که به قرار زیر است:

 • لایه هسته سیستم عامل
 • لایه هسته خدمات 
 • لایه رسانه ها 
 • لایه لمسی

 

جزئیاتی از ios

 

صفحه اصلی:

صفحه اصلی متشکل از یک صفحه نمایش است که در قسمت پایین آیکون های نرم افزار ها قرار گرفته است. همچنین یک نوار وضعیت در قسمت بالایی قرار گرفته که به شما این امکانات را می دهد که اطلاعاتی نظیر زمان, میزان شارژ باتری, قدرت سیگنال و مواردی دیگر را مشاهده کنید .

 

مرکز هشدار(Notification Center ):

اعلان ها و هشدار ها در محلی درون یک پنجره قرار دارد که شما می توانید با پایین آوردن صفحه آنها را مشاهده کرده و یا با کلیک کردن بر روی آن به برنامه اصلی رجوع کنید.

 

مرکز کنترل (Control Center):

این خصوصیت فقط در ios 7 به بعد وجود دارد و قابل دسترسی است و ظاهر آن از ios 11 به بعد با تغییرات زیادی همراه بوده و از امکانات جذابی که دارد می توان به  فیلمبرداری از صفحه نمایش و لمس سه بعدی  اشاره کرد.

 

پوشه ها (Folders ):

 در این زمینه ios 4 پیشقدم شده و یک سیستم ساده برای آن ارئه داده است و وارد بازار رقابت شده است.

در این مرحله می توانیم برنامه ها را پوشه بندی کرده و هر کدام را که بخواهیم در پوشه های خاصی قرار دهیم.یکی دیگر از قابلیت هایی که در ios 11 به بعد وجود دارد این است که می توانیم به مخفی سازی این پوشه ها بپردازیم.

 

عملکرد چند تکلیفی (Multitasking):

این ویژگی در نسل ios 4 شامل همه برنامه ها نبوده و فقط برای تعداد کمی از برنامه ها اجرایی می شده, اما بعد از آن و با روی کار آمدن نسخه های ارتقا یافته و مدل های جدیدتر Multitasking از پس زمینه API ها به 7 روش پشتیبانی می شود.

 • برنامه ها در پس زمینه در حال اجرا هستند و این تا زمانی است که پخش صوتی و تصویری اجرا نشوند.

 

 • برنامه در حالتی که تماس تلفنی در حال اجراست به صورت معلق باقی می ماند.

 

 • نرم افزاری که از تغییر محل ها گزارش می کند.

 

 • فشار اطلاعیه ها 

 

 • اطلاعیه محلی

 

 • اتمام کار.این حالتی است که برنامه هنوز به زمان بیشتری برای تکمیل کار خود نیاز دارد.

 

 • کد ها از برنامه حذف شده و برنامه قادر به اجرای آن نخواهد بود.

 

مرکز بازی (Game Center):

برنامه بازی که توسط شرکت اپل منتشر شده به این صورت است که به طور همزمان می توانیم به طور آنلاین با چندین نفر به بازی بپردازیم.

 

دستیار صوتی شخصی (Siri):

از دیگر نرم افزار های ارائه شده توسط شرکت اپل نرم افزار Siri است که با استفاده از گفتگو و زبان طبیعی می توانیم با دستگاه خود ارتباط برقرار کرده و درخواست های خود را به صورت گفتاری به آن بدهیم. 

بدین صورت که اگر بخواهیم بهترین رستوران و یا نزدیکترین پارک را جستجو کنیم فقط کافی است آن را بازگو کنیم و سیستم آن را اجرا می کند.اما نکته منفی که در این مرحله وجود دارد این است که هنوز از زبان فارسی پشتیبانی نمیشود.

 

فروشگاه App Store:

برنامه نویسان می توانند با استفاده از سیستم عامل iOSبه طراحی بازی ها و نرافزارها و برنامه هایی برای اپل بپردازند و پس از اخذ مجوز لازم می توانند در فروشگاه App Store آن را با قیمت دلخواه به فروش برسانند.

توسعه اپلیکیشن های iOS

توسعه اپلیکیشن های iOS

جزئیاتی از ios

چهار لایه انتزاع در iOS

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.