آیا همه می توانند برنامه نویس شوند؟

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
آیا همه می توانند برنامه نویس شوند؟
توضیحات
سرفصل ها
آیا همه می توانند برنامه نویس شوند؟

برنامه نویسی چیست؟

به طور کلی یک برنامه نویس , با نوشتن دستورالعمل ها وکدهایی به یک سیستم کامپیوتری یا هر دستگاه دیگری می فهماند که باید چه کارهایی را انجام دهد.بهتر است این گونه بگوییم که انسان ها با زبان خود با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند, پس اگر بخواهیم با یک کامپیوتر به ارتباط بپردازیم پس باید با زبان خودش این موضوع را به آن بگوییم که این زبان, زبان برنامه نویسی است و هر زبانی از کامپیوتر , لغاتو قوانین و همچنین دستورالعمل های مخصوص خود را دارد.

 

نرم افزار یا اپلیکیشن چیست؟

تمامی دستورالعمل هایی که در قالب یک بسته به سیستم داده می شود و سیستم نیز به آن واکنش نشان داده و از آن تبعیت می کند را نرم افزار یا اپلیکیشن گویند.

با گسترش و پیشرفت مساله های کامپیوتری, نرم افزار های بهتری نیز عرضه می شوند.پس اگر مشکلات کامپیوتری پیشرفته تر شود به طبع نرم افزارهای پیشرفته تری نیز ساخته می شود.

 

بنابراین یک برنامه نویس به حل مشکلات جامعه کامپیوتری پرداخته و قبل از هرچیز باید هدف خود را به درستی تعیین کند و این سوال را از خود بپرسد که برنامه ای که قرار است به نوشتن آن بپردازد تا چه اندازه به رفع مشکلات می پردازد؟ و یا چه خدمتی را برای زندگی بهتر افراد ارائه می دهد؟

 

با یک مثال ساده به توضیح برنامه نویسی خواهیم پرداخت:

فرض کنید وارد یک رستوران شده اید و غذای دلخواهتان را سفارش داده اید.در این مرحله سرآشپز به کارکنان خود دستور می دهد که مواد غذایی را آماده کرده و به ترتیب به طبخ آن بپردازند تا مرحله به مرحله غذای شما آماده شود. اگر آشپز تمامی دستورات را یک به یک رعایت کند و به حرف سرآشپز توجه کند , یک غذای خوشمزه تهیه شده و برای شما سرو می شود, ولی اگر عمدا آشپز باعث خرابی غذا شود و یا ظرف نمک را کلا درون آن خالی کند, دیگر آن غذا قابل خوردن نیست و اگر هم خورده شود با مسمومیت همراه خواهد شد.در برنامه نویسی نیز به این صورت است:اگر شما تمامی مراحل را یک به یک انجام دهید باعث ایجاد یک برنامه مفید خواهید بود ولی اگر این مراحل طی نشود موجب ساخت یک ویروس یا بد افزار خواهید شد.

 

Statement چیست؟

به هر یک از دستورالعمل هایی که در برنامه نویسی به اجرا در می آید یک Statement گویند و برای اجرای تمامی این Statement ها به یک ویرایشگر متن احتیاج است.

 

هر آنچه که باید از زبان برنامه نویسی بدانیم؟

در برنامه نویسی ما به وسیله کامپیوترها به حل مشکلات می پردازیم.

کد ها و دستورالعمل هایی که ما به کامپیوترها می دهیم در قالب اعداد صفر و یک است.به کمک زبان های برنامه نویسی دقیقا به کامپیوترها می فهمانیم که چه چیزی از آنها می خواهیم و این اطلاعات و دستورالعمل ها در مغز کامپیوتر مورد پردازش قرار می گیرد و دقیقا همان خروجی ای که انتظارش را داریم را به ما می دهد.

در یک جمله برنامه نویسی یعنی: حل مسئله به کمک کامپیوترها.

 

کاربرد برنامه نویسی چیست؟

تمامی وسیله ها و سیستم هایی که هوشمند هستند به وسیله زبان برنامه نویسی ساخته شده اند و می توان گفت در تمامی زمینه ها برنامه نویسی حضور فعالی دارد.از جمله آن گوشی های تلفن, تلویزیون و یا حتی یخچال و خیلی از موارد دیگر از زبان برنامه نویسی پیروی می کنند.

 

تفاوت کد نویسی و برنامه نویسی در چیست؟

شاید اینگونه به نظر برسد که هر دستوری که به یک کامپیوتر می دهیم یک زبان برنامه نویسی است اما در واقعیت اینگونه نیست. به عنوان مثال به کمک HTML می توانیم به کد نویسی بپردازیم اما HTML به خودی خود یک زبان برنامه نویسی محسوب نمی شود.

به کمک برنامه نویسی موضوعی تحلیل می شود اما در کد نویسی به تعیین ساختاریک متن می پردازیم.

 

رایج ترین زبان های برنامه نویسی کدامند؟

 • HTML
 • Javascript
 • Python
 • CSS
 • Ruby
 • PHP
 • C++

 

آیا برای یادگیری زبان های برنامه نویسی لزوما به تحصیلات دانشگاهی نیاز داریم؟

در جواب باید گفت خیر.به طور جد هیچ لزومی به تحصیلات دانشگاهی برای یادگیری زبان برنامه نویسی وجود ندارد, البته نباید از اطلاعاتی که دانشگاه در اختیار ما می گذارد غافل شویم.ولی بدون دانشگاه و با گذراندن دوره ها و مطالعه کتاب می توانیم در عرض یک سال برنامه نویسی را یاد بگیریم.

پس یادگیری زبان برنامه نویسی انجام شدنی است اما چیزی که وجود دارد این است که شما می خواهید ر چه زمینه ای و با چه محیطی به برنامه نویسی بپردازید.بسته به اینکه ظاهر وب سایت و یا عملکرد آن برای شما مهم باشد, می توانید در دو حوزه Back-End یا Front-End به فعالیت بپردازید و یا اینکه ببینید به حل کدام یک از مشکلات بیشتر علاقمند هستید تا حوزه مربوط به آن را انتخاب کنید.

 

زبان های برنامه نویسی Back-End وFront-End چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

همانطور که در مطالب بالا نیز به آن اشاره شد Front-End با ظاهر قضیه کار می کند و در این حوزه مواردی مانند:رنگ, فونت, نحوه قرار گیری منو و اجزای سایت و یا نرم افزار اهمیت دارد و به طور کلی این حوزه است که با مشتری ارتباط برقرار می کند و باید به مشتری حس خوب بدهد.

اما در Back-End با عوامل پشت پرده در ارتباط هستیم.عواملی مانند: چگونکی کارکرداجزا و قسمت های مختلف, نحوه ارتباط آنها با یکدیگر و ارتباط با سرور و یا مرکز داده ها و پردازش اطلاعات.

حتی زبان های برنامه نویسی ای که هر یک از این دو حوزه با آنها کار می کنند نیز متفاوت است که آنها را نام خواهیم برد.

 

زبان هایی که با برنامه نویسان Front-End سروکار دارند موارد زیر است:

 • HTML
 • Javascript
 • CSS

 

زبان هایی که با برنامه نویسان Back-End سروکار دارند موارد زیر است:

 • PHP
 • Ruby
 • Python
 • .NET
آیا همه می توانند برنامه نویس شوند؟

آیا همه می توانند برنامه نویس شوند؟

برنامه نویسی چیست؟

نرم افزار یا اپلیکیشن چیست؟

Statement چیست؟

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.