یادگیری ماشین

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
یادگیری ماشین
توضیحات
سرفصل ها
یادگیری ماشین

هوش مصنوعی,یادگیری ماشین و بینایی ماشین چیست؟

تفاوت بین هوش مصنوعی, یادگیری ماشین و یادگیری عمیق چیست؟

اینک به توضیحی کوتاه از هر یک می پردازیم:

 

هوش مصنوعیAI :یعنی سیستمی که مانند انسان رفتار می کند به عبارتی از رفتار های انسانها تقلید می کند.

یادگیری ماشین :زیر مجموعه ای از هوش مصنوعی است که در آن کامپیوترها می توانند مفاهیم را دریابند و خود به اطلاعاتی دست پیدا کنند.

یادگیری عمیق:این مرحله نیز زیر مجموعه ای از یادگیری ماشین است که به درک مفاهیم عمیق تر و پیچیده تری می پردازد.

 

هوش مصنوعی چیست؟

نقطه شروع آن در سال 1956است و هدف از ساخت آن این بود که ماشین ها و کامپیوتر ها بتوانند کارهای فوق العاده ای انجام بدهند.در ابتدا فقط برای بازی های کامپیوتری و حل مسائل کاربرد داشت اما به تدریج پیشرفت چشمگیری در این زمینه رخ داد.

در بازی های کامپیوتری برای شما نیز اتفاق افتاده که از کامپیوتر شکست بخورید و این نشان دهنده یک کار هوشمندانه از ماشین هاست.

اما باید گفت که ماشین ها هیچ توضیحی درباره چگونگی حل این مسائل در اختیار شما قرار نمی دهند.

یادگیری ماشین چیست؟

در بسیاری از مسائل هوش مصنوعی به تنهایی پاسخگوی مشکلات نبود.پس محققین دریافتند که فقط تقلید از رفتار انسان ها نمی تواند کافی باشد بلکه ماشین ها باید بتوانند چگونگی یادگیری را دریابند و باید بتوانند داده های ابتدایی که به آنها داده می شود را تحلیل و پردازش کنند.

با همه این توضیحات و یادگیری ها باز هم در بعضی مسائل سیستم ها قادر نیستند بعضی موارد مانند شناسایی دست خط را انجام بدهند و گاها در بعضی مسائل حتی یک کودک می تواند از آنها پیشی بگیرد پس موضوع صرفا یادگیری ماشین نیست.درست است که یادگیری را مانند مغز انسان فرا می گیرند اما نمی توان کاملا شبیه به مغز انسان باشند زیرا مغز انسان 86میلیارد نورون های عصبی دارد که ارتباط های پیچیده ای با یکدیگر دارند و به هم متصل هستند.

 

یادگیری عمیق چیست؟

در این مرحله بازهم مانند مغز انسان عمل نمی شود.در واقع باید گفت که به دنبال این موضوع نیز نیستیم پس چیزی که اهمیت دارد یادگیری عمیق ماشین هاست.از دستاورد های این مرحله ماشین های خودران و ابرکامپیوترهاست.

اما یادگیری عمیق چطور کار می کند؟

فرض کنید یک عکس غذا مانند ماهی را به شما نشان بدهیم.اگر این ماهی را به روش دیگری طبخ کنیم یا مواد خوراکی دیگری به آن اضافه کنیم شما همچنان تشخیص می دهید که این غذا ماهی است.در یادگیری عمیق نیز به همین ترتیب عمل می شود.

در ماشین های خودران نیز قبل از اینکه اتومبیل حرکت کند ابتدا به ارزیابی محیط می پردازد و سایر وسایل نقلیه اطراف خود را شناسایی می کند و حرکت بعدی آن ها راتشخیص می دهد و علاوه بر آنها دیگر اجسام متحرک مانند عابر پیاده و حتی به عنوان مثال دوچرخه هارا نیز در نظر قرار می دهد.

 

دسته بندی های یادگیری ماشین

  • یادگیری با نظارت(Supervised learning )

 در این نوع از یادگیری حین پروسه ی فراگیری یک الگوریتم توسط یک ناظر کنترل می شود.بدین صورت که ناظر پاسخ های خروجی را ابتدا اندازه گیری می کند و بعد با خروجی ماشین تطبیق می دهد و اینگونه نظارت به عمل می آورد.

 

  • یادگیری بدون نظارت

در این مرحله هیچ ناظری جود ندارد تا به نظارت ویادگیری کمک کند و هدف از این نوع یادگیری این است که ماشین بتواند به جمع آوری داده ها بپردازد و خود اطلاعات  کسب کند.یادگیری بدون نظارت به دو دسته خوشه بندی و کاهش بعد تقسیم می شود.

 

  • یادگیری نیمه نظارتی (Semi supervised learning)

همانطور که از نام این یادگیری مشخص است نه نظارتی کامل بر آن صورت می گیرد و نه عاری از نظارت است بلکه به صورت میانه نظارت هایی صورت می گیرد و برای داده های بزرگ کاربرد دارد.

  • یادگیری تقویتی (Reinforcement learning)

در این روش برای ماشین پاداش در نظر گرفته می شود و با توجه به این انگیزه ماشین بهترین مسیر را انتخاب نموده و کار خود را با تمرکز و دقت بالاتری انجام می دهد.از جملع کاربردهای این نوع یادگیری در هوش ازدحامی, الگوریتم ژنتیک, تحقیق در عملیات و آمار است.

 

تفاوت یادگیری تقویتی با یادگیری نظارت شده

1-در یادگیری تقویتی ورودی و خروجی به صورت صریح تعریف نمی شود.

2- در یادگیری تقویتی تمرکز زیادی روی کارایی زنده و یادگیری وجود دارد که نیازمن اکتشافات چیزهای جدید و بهره برداری از دانش است.

 

سطوح مختلف هوش مصنوعی

  • هوش مصنوعی محدود(artificial narrow intelligence)

هوش مصنوعی محدود بسیار زودتر از بقیه به وجود آمده و منظورمان از هوش مصنوعی محدود سیستم های هوشمندی است که در بعضی کارها بسیار بهتر از انسان ها عمل می کنند.به عنوان مثال سیستمی که بتواند گفتار را به نوشتار تبدیل کند از نمونه های هوش مصنوعی محدود است.از نمونه های دیگر آن می توان به ماشین های خودران و سیستم های پردازش تصویر اشاره کرد.

 

  • هوش مصنوعی عمومی (Artificial General lntelligence)

در این نوع ماشین ها مانند یک انسان می توانند به درک محیط اطراف بپردازند و رفتار های روزمره انسان را انجام دهند.

در هوش مصنوعی عمومی ماشین ها قادر هستند که مانند انسان ها عمل کنند و در بعضی موارد مانند حافظه حتی بهتر از انسان ها می توانند باشند.این فرایند هم جنبه مثبت دارد و هم منفی ولی چیزی که مشهود است این است که می تواند جایگزین نیروی انسانی در بسیاری از موارد باشد.

 

  • سوپر هوش مصنوعی

سوپر هوش بشری از دو هوش نام برده پیشی جسته و به ماشین هایی گفته می شود که دارای هوش فرا بشری باشد.تا به امروز هیچ دولتی نتوانسته به این نوع از هوش مصنوعی دست پیدا کند و حتی اینکه آیا به این تکنولوژی دست پیدا می کنیم یا نه نیز جای بحث دارد.زیرا همانطور که گفته شد هم دارای جنبه های مثبت است و هم جنبه های منفی.وقتی این تکنولوژی به عالی ترین جایگاه خود برسد به همان اندازه که کارهای فوق العاده انجام می دهد تهدید بیشتری نیز برای انسانها در بر خواهد داشت.البته نا گفته نماند که تا به حال هیچ ماشینی نتوانسته به این سطح از درک و شعور انسان دست یابد.

یادگیری ماشین

هوش مصنوعی,یادگیری ماشین و بینایی ماشین چیست؟

تفاوت بین هوش مصنوعی, یادگیری ماشین و یادگیری عمیق چیست؟

دسته بندی های یادگیری ماشین

سطوح مختلف هوش مصنوعی

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.