فناوری (Technology) چه مفاهیمی را در بر می گیرد؟

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
فناوری (Technology) چه مفاهیمی را در بر می گیرد؟
توضیحات
سرفصل ها
فناوری (Technology) چه مفاهیمی را در بر می گیرد؟

فناوری به طور کلی با روشها و تکنیک هایی است که در جهت رفاه افراد عمل کرده و در تمامی زمینه ها شاهد استفاده آن هستیم.

سیستم هایی که با ورود اطلاعات و انجام فرایندهایی بر آنها و تولید محصول نهایی شکل می گیرد, سیستم تکنولوژیک نام دارد.

کلمه فناوری مفاهیم زیادی را در بر می گیرد از جمله آن می توان به اختراع تلفن و اینترنت اشاره کرد که در کمترین زمان و بدون دخیل بودن بعد مکان می توانیم به راحتی در سراسر جهان با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم. این فقط یک نمونه کوچک از تحولات فناوری است که زندگی بشر را دستخوش تغییرات کرده است.

بعضی افراد فناوری را وسیله ای می دانند که منجر به حفظ بقا می شود اما بعضی دیگر آن را وسیله برای تسلط انسان بر محیط می دانند.

اما فناوری و پیشرفت علم همیشه از یک سو باعث راحتی زندگی بشر شده ولی از سوی دیگر نیز آسیب های خود را دارد که خواه ممکن است این آسیب ها متوجه خود انسان باشد و خواه ممکن است آسیب های وارده بر محیط زیستمان باشد.

 

تاثیرات فناوری بر زندگی افراد

علاوه بر آن ممکن است فناوری برای همه به طور یکسان قابل درک نباشد و طبق بررسی های انجام شده سه چهارم افراد از این فناوری ابراز نارضایتی کرده و به گفته خود زندگی آرام و ساده تر خود را ترجیح می دهند و معتقدند که پیشرفت فناوری خارج از کنترل آنها بوده است.

 

تاثیرات فناوری بر صنعت و بازار کار

به طور کلی هر صنعت و کسب وکاری که پیشرفته تر باشد به تعامل آن با فناوری مرتبط است.بدین صورت که تاثیرات زیادی بر کسب و کار داشته و به صورت معیاری برای ارزیابی صنایع مختلف قرار گرفته است.

 

کدام فناوری ها منجر به تحولی عظیم در زندگی افراد شد؟

 

 • گوش های همراه آیفون

اگرچه قبل از گوشی های آیفون, گوشی های دیگری نیز در بازار وجود داشت اما آیفون تحولی شگرف در زمینه ارتباطات ایجاد کرده  و می توان گفت نیمی از جمعیت کل جهان از گوشی های هوشمند استفاده می کنند که همه آن را مدیون گوشی آیفون هستیم.

نخستسن گوشی هایی که وجود داشت, قابلیت های بسیار کمی داشت و یا اندازه آنها بیش از حد بزرگ بود و برای هر هر یک از عملیات فیلم برداری یا عکاسی , پخش آهنگ و یا حتی بازی های سرگرم کننده مجبور به استفاده از وسایل دیگری بودیم.

اما با ورود نخستین مدل گوشی آیفون تمامی این مشکلات حل شده و فقط با یک دستگاه تلفن قادر بودیم تمامی موارد بالا را عملی سازیم و به علاوه آن هزاران برنامه های دیگر نیز در گوشی های آیفون قابل اجرا هستند.

 

 • اینترنت اشیا

اینترنت فقط مخصوص گوشی های همراه شما نیست بلکه تمامی اشیای هوشمند از این امکانات بهره جسته اند و به کمک همین قابلیت بدون دخالت انسان دستگاه های مختلف می توانند با یکدیگر در ارتباط بوده و همه آنها می توانند به گوشی های همراه شما متصل شوند.علاوه بر خانه های هوشمند در ارائه خدمات درمانی نیز نقش بزرگی داشته و طبق بررسی های انجام شده میزان سرمایه گذاری در اینترنت اشیا در سال جاری به بیش از 248 میلیارد دلار خواهد رسید.

 

 • بلوتوث

بلوتوث برای متصل کردن دستگاه ها به یکدیگراز نوعی ارتباط رادیویی بهره می گیرد که هدف اولیه آن اتصال هندزفری به گوشی های همراه بوده است.اما به طور کلی برای ارتباط بین هندزفری , بلندگوها , کامپیوترها, اجسام هوشمند و بسیاری از وسایل دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربردهای روزانه آن می توان به متصل شدن تلفن های همراه به خودروهای شخصی و برقراری مکالمه بدون در دست گرفتن گوشی های همراه اشاره کرد.

 

 • پهپاد

پهپاد ها در نسخه اولیه آن فقط به صورت یک نوع اسباب بازی بوده که مورد سرگرمی افراد قرار می گرفته است.اما بعدها نسخه های پیشرفته تری از آن وارد بازار شده که کاربردهای گسترده تری شامل:فیلم برداری هوایی, بررسی همه جانبه در ساخت و ساز های ساختمانی و دسترسی به مکان هایی که انسان قادر نیست به آنها دست پیدا کند را دارد.همچنین نمونه های بزرگتر آنها که اندازه یک هواپیما هستند قادرند به حمل ونقل نیز بپردازند.

 

 • کیت آزمایش DNA

کیت های آزمایشی DNA تنها با یک نمونه برداری کوچک از بزاق دهان می توانند به تمامی اطلاعات موجود در DNA هر فردی دست پیدا کنند و عواملی مانند بیماری و خطرات احتمالی مانند اینکه به جرمی مرتکب می شوند یا نه را بررسی کنند.

بیشترین استفاده از این کیت های تشخیصی را نیروهای پلیس می برند که در لحظه می توانند بدون اعتراف گرفتن از فرد مضنون به چندین مورد قتل و تجاوز پی ببرند و یا حتی اتفاقاتی که در گذشته های دور نیز رخ داده متوجه می شوند.

 

 • شبکه های اجتماعی 

از مهم ترین تحولات و فناوریها شبکه های اجتماعی هستند.در دنیای امروزی هر فردی که گوشی هوشمند در اختیار داشته باشد در کمترین حالت ممکن روزی 2 ساعت از وقت خود را در شبکه های اجتماعی اختصاص می دهد.

از پیشگامان این تحول مارک زاکربرگ بوده که در سال 2004 به راه اندازی فیسبوک پرداخته که در حال حاضر یک سوم جمعیت جهان از این شبکه اجتماعی استفاده کرده که از مهم ترین فعالیت آن تبلیغات است.علاوه بر آن می توانیم با با مردم سراسر جهان ارتباط برقرار کنیم.همچنین فیسبوک راه را برای سایر شبکه های اجتماعی هموار کرده و بعد از آن برنامه های دیگری وارد بازار شدند که شاید امکانات بیشتری از خود فیسبوک را داشته باشند.

 

فناوری های دیگری نیز وجود دارد که ذکر نام آنها خالی از لطف نیست ک به قرر زیر هستند:

 • وای فای
 • دستیارهای صوتی 
 • رمزارزها (بیت کوین)
 • MP3 و MP4
 • نرم افزار تشخیص چهره 
 • هوش مصنوعی 
 • پرینتر سه بعدی 
 • دستگاه های پخش آنلاین فیلم و ویدیو
 • اپلیکیشن ها و نرم افزارها
 • امواج رادیویی RFID
 • واقعیت مجازی و واقعیت افزوده
 • ویدیو کنفرانس
فناوری (Technology) چه مفاهیمی را در بر می گیرد؟

فناوری (Technology) چه مفاهیمی را در بر می گیرد؟

تاثیرات فناوری بر زندگی افراد

تاثیرات فناوری بر صنعت و بازار کار

کدام فناوری ها منجر به تحولی عظیم در زندگی افراد شد

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.