واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

مدرس:
نظرات:
دسته بندی:
واقعیت مجازی و واقعیت افزوده
توضیحات
سرفصل ها
واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

مقدمه 

نقطه آغاز واقعیت مجازی در دهه 50 و60 میلادی است و از پیشگامان این فناوری مورتون هیلینگ را می توان نام برد. نخستین ایده واقعیت مجازی برای هیلینگ بوده که از یک صفحه نمایشگر بزرگی ساخته شده بود که باید یک پوشیدنی را نیز در سر می کشیدند و تصاویر گرافیکی ساخته شده توسط رایانه ها قابل رویت بود. 

این فناوری همچنان در حال استفاه بود که فردی از شرکت بوئینگ ایده واقعیت افزوده را ارائه کرد و پس از آن در فعالیت های بسیاری از جمله پزشکی از شرکت بوئینگ ایده واقعیت افزوده را ارائه کرد و پس از آن در فعالیت های بسیاری از جمله پزشکی , ساخت و تولیدات و سرگرمی مورد استفاده قرار گرفت.

 

واقعیت مجازیVR) یا (Virtual Reality 

واقعیت مجازی به هرچیزی گفته می شود که بتوان باچشم دید.وقتی که ما سرخود را می چرخانیم تصاویر نیز می چرخد که در واقعیت مجازی نیز اینگونه است اما با واقعیت تفاوت های بسیاری دارد.که این تکنولوژی برای بازی های رایانه ای و یا دیدن فیلم بسیار جالب خواهد بود زیرا بیننده را در آن فضا قرار می دهد و شخص حس می کند درون بازی و یا فیلم است.باید گفت دیدن این تصاویر به کمک لنزها صورت می پذیرد. 

کاربرد این نوع تکنولوژی به دو صورت است:

اولا همانطور که در متن بالا اشاره شد برای بازی های رایانه ای و دیدن فیلم های سه بعدی است.

ثانیا برای آموزش ها و مهارت ها به ویژه خلبانی و یا عمل های جراحی کاربرد دارد.

 

واقعیت افزوده (AR یا Augmented reality )

در واقعیت افزوه همه چیز در دنیای شما واقعی است اما بعضی چسزهای مجازی به آن افزوده می شود.که بدین صورت می توانید ایمیل ها و عکس های سه بعدی را با تلفن همراهتان ارسال کنید.

به کمک واقعیت افزوده شما می توانید دکستاپ کامپیوتر خود را بر روی صفحه دیوار ببینید.

البته باید گفت که واقعیت افزوده بر خلاف واقعیت مجازی تمامی نگاه شما را پر نمی کند و تنها زمانی که به طور مستقیم به آنها نگاه می کنید این افزودن به واقعیت را می توانید مشاهده کنید.

 

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده رابطه معکوسی با یکدیگر دارند.

واقعیت مجازی یک تکنولوژی سرگرم کننده ای است که در دنیای کاملا مجازی صورت می گیرد و کلیه عناصر آن یعنی هر چیزی که مشاهده می شود تماما مجازی است  اما واقعیت افزوده با اضافه کردن بعضی عناصر مجازی دنیای واقعی را نشان شما خواهد داد.

برای ساخت واقعیت مجازی نیازمن ابزارها و تجهیزات خاصی است اما واقعیت افزوده را می توان با استفاده از ابزارهای ساده تر  نرم افزارهای آسان تری منتشر کرد.

 

تشابه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

البته باید گفت که این دو تکنولوژی همیشه جدا از یکدیگر نیستند و در اکثر مواقع از هردو آن به طور همزمان استفاده می شود و هر دو آنها مبتنی بر تصاویر ایجاد شده  توسط کامپیوترها هستند.برای مشاهده هر دو آنها می توان از هدست استفاده کرد.

 

انواع واقعیت افزوده در اپلیکیشن ها 

 

1-مبتنی بر الگو(Pattern Based

در این نوع واقیعیت افزوده با استفاده از دوربین محیط شناسایی شده سپس محتوای یجیتالی با استفاده از این الگو در دسترس کاربران قرار می گیرد.

کاربرد این نوع فناوری در صنعت گردشگری بسیار حایز اهمیت است. بدین گونه که شما وقتی وارد شهری می شوید با دیدن یک تبلیغ از یک رستوران شما می توانید وارد اطلاعات آن رستوران شوید و از مکان دقیق ان, منوی سفارشات و حتی امکانات ان بهره مند شوید.

 

2-مبتنی بر مکان (Location Based )

در این تکنولوژی اطلاعات جغرافیایی و محتوای آن مورد دسترسی شما قرار می گیرد.

بدین گونه که شما یک محلی را انتخاب می کنید و این فناوری آدرس دقیق آن خانه مورد نظر و سایر اطلاعات تکمیلی دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

 

3-مبتنی بر بدن(Gesture Based)

 در این روش با استفاده از اطلاعات دریافتی از روی حرکات بدن و ارسال آن, حرکات تشخیص داده می شود و دستورات لازم ارسال می شود.

 

انواع روش های مشاهده محتوای واقعیت مجازی 

در نوع ابتدایی آن هدست بر روی چشم قرار می گیرد و یک گوشی باید به هدست متصل شود تا به کاربران امکان مشاهده کرد.

در این روش تصاویر و یا فیلم ها از قبل ساخته شده و هیچ تعاملی بین افراد و این محیط وجود ندارد و مثل یک فیلم فقط نمایش داده می شوند.

ولی در نوع دوم آن که بسیار پیشرفته تر از نوع اول است کاربر می تواند محیط را تغییر دهد مثلا برقی را روشن و یاخاموش کند پس به عبارتی می توان گفت افراد با محیط در حال تعامل هستند .

 

کاربرد های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده 

هر دو این واقعیت ها در موارد بسیاری کاربرد دارد که ازجمله آن می توان به شهر هوشمند اشاره کرد. 

بیشترین کاربرد آن در آموزش است. آموزش افراد با این تکنولوژی باعث صرفه جویی در زمان می شود و همچنین به دلیل جذاب بودن این نوع اموزش باعث درک بهتر نیزمی باشد زیرا اموزش از طریق تصاویر و کلیپ و هر نوع فیلم اموزشی باعث ماندگاری بیشتر مطالب  در ذهن افراد می شود.

کاربرد دیگر آن در حوزه پزشکی می باشد.از طریق تشریح بدن وتصاویر سه بعدی آناتومی بدن افراد را قادر می سازد تا به درک بهتری از آموزش ها داشته باشند و در بخش عمل های جراحی با این تکنولوژی می توان بسیار دقیق به همه ی اجزای بدن و جراحی های آن پرداخت.

همچنین از دیگر قابلیت های این دو واقعیت مجازی و افزوده می توان به حوزه نظامی ,گردشگری,کسب و کار و یا حتی بازاریابی و تبلیغات اشاره کرد.

 

تفاوت بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده 

در ابتدا باید گفت که هر دو آنها یک مفهوم مشترک دارند و قادر هستند ادراک ما را نسبت به این جهان تغییر دهند

در واقعیت مجازی که لزوما به دستگاه هدست متصل می شود یک دنیای جدیدی را برای ما خلق می کند که در پس از اندکی که بگذرد شما خود را در آن فضا قرار می دهید گویی که واقعا در آن محیط هستید.

اما در واقعیت افزوده شما لزوما به دستگاه هدست نیاز ندارید و دنیای جیدی برای شما ظاهر نمی شود پس شما در همان مکانی که هستید به محیط شما اجزایی افزوده می شود مثلا تصاویر سه بعدی یا حتی یک جسم متحرک سه بعدی.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

واقعیت مجازیVR)) و واقعیت افزوده(AR) 

تفاوت واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

تشابه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

انواع واقعیت افزوده در اپلیکیشن ها 

لیست دانلود

برای دانلود روی لیست کلیک و ایمیل خود را وارد نمایید.