ایران تا سال ۱۴۱۰ انسان به فضا اعزام می‌کند

برترین‌ها: در مراسم روز جهانی فضا اعلام شد که ایران تا سال ۱۴۱۰ انسان به فضا اعزام خواهد کرد. در این مراسم وزیر ارتباطات نیز اعلام کرد ایران در چند سال آینده جزو ۵ کشور برتر حوزه فضایی جهان قرار می‌گیرد. او همچنین گفت که ماهواره مخابراتی ایران تا ۳ سال دیگر در مدار قرار خواهد گرفت. در این مراسم، ​ «مرکز ملی مدیریت داده و خدمات فضایی» نیز افتتاح شد تا کسب‌وکار‌های فضاپایه در کشور رشد کنند.

ایران تا سال ۱۴۱۰ انسان به فضا اعزام می‌کند

مراسم روز فناوری فضایی با حضور وزیر ارتباطات، رئیس سازمان فضایی، رئیس پژوهشگاه فضایی و فعالان این حوزه در موزه ارتباطات برگزار شد. «محمد جواد آذری جهرمی» در این مراسم با اعلام این مساله که بار صنعت فضایی کشور بر عهده کسانی است که همیشه پشت پرده هستند اعلام کرد که قرار گرفتن ایران در ۵ کشور برتر فضایی دنیا موضوع دور از ذهنی نیست: «به پرتاب‌های ناموفق نگاه نکنید. ما با هر پرتاب ناموفق اشکالات را برطرف می‌کنیم و اگر پرتاب پیش رو موفق باشد، یک رشد نمایی را تجربه خواهیم کرد.»

ایران و اعزام انسان به فضا در سال ۱۴۱۰

در این مراسم رییس پژوهشگاه هوافضا از اعزام انسان به فضا توسط ایران در سال ۱۴۱۰ خبر داد. «فتح الله امی» در این‌باره گفت: «در گذشته شاهد اعزام موجود زنده یعنی میمون به فضا بودیم. طبق سند تدوین شده فضا قرار بود تا سال ۱۴۰۴ اعزام انسان زنده به فضا انجام شود، اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت اعزام انسان به سال ۱۴۱۰ موکول شد.»

در این مراسم مدل مهندسی کپسول زیستی نیز توسط پژوهشگاه هوا و فضا رونمایی شد و بر اساس اعلام فتح‌الله امی، این کپسول برای انجام تست تا ۱۳۰ کیلومتری زمین آماده است.

ایران تا سال ۱۴۱۰ انسان به فضا اعزام می‌کند

این کاوشگر که ۵۰۰ کیلوگرم وزن و ۲ متر طول دارد، ۷۵ درصد کپسول اصلی است که قرار است انسان در آن جای گیرد. رئیس پژوهشگاه هوافضا در این مورد تاکید کرده که «طبق استاندارد‌های جهانی برای اعزام انسان به فضا، باید حداقل ۵ پرتاب موفق توسط کاوشگر صورت گیرد که با احتساب پرتاب‌های موفقی که داشته‌ایم، ۲ پروژه دیگر برای اعزام فضانورد نیاز داریم.»


همکاری با وزارت دفاع برای پرتاب ماهواره در مدار ۳۶هزار کیلومتری زمین

در این مراسم همچنین جهرمی درباره همکاری با وزارت دفاع برای پیشرفت صنعت فضایی کشور صحبت کرد. به گفته او، ماهواره «طلوع» که توسط وزارت دفاع ساخته شده، آماده پرتاب است و تا قبل پایان سال با ماهواره‌بر سیمرغ در مدار قرار می‌گیرد. او همچنین از دیگر همکاری‌های سازمان فضایی با وزارت دفاع گفت:

«برای قرار دادن ماهواره در مدار ۳۶ هزار کیلومتری زمین یک راه میانبر را با وزارت دفاع طی خواهیم کرد. در این زمینه قراردادی با سازمان فضایی ایران منعقد شده و امیدواریم تا قبل از پایان دولت تست این پروژه که به صورت مقدماتی و تحقیقاتی است انجام شود.»

جهرمی باور دارد که پرتاب ماهواره‌های مخابراتی به مدار بالا در همه کشور‌ها یک مدت زمان ۵ ساله نیاز دارد در حالی که عمر دولت‌ها چهار ساله است: «یکی از عللی که ما موفق نبودیم ماهواره مخابراتی در مدار قرار بدهیم، همین مسئله است.»

ایران تا سال ۱۴۱۰ انسان به فضا اعزام می‌کند

از آن سو جهرمی اعلام کرد که اپراتور ملی ماهواره موافقت اصولی خود را دریافت کرده و تا سه سال آینده، نخستین ماهواره مخابراتی را در مدار زمین و در موقعیت ۴۳.۵ درجه مداری قرار می‌دهد. به گفته وزیر ارتباطات چند کنسرسیوم دیگر نیز درخواست دریافت پروانه اپراتور ماهواره‌ای دارند.

جهرمی گفت امروزه کسب و کار‌های فضاپایه به قدری رشد کرده‌اند که دولت جزو مشتریان آنهاست. برخی از مشتریان دولتی این کسب‌وکار‌ها وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و بسیاری از سازمان‌های دیگر هستند.

آنطور که جهرمی می‌گوید تا به امروز ۱۰۰ کسب و کار فضاپایه شکل گرفته‌اند و پارک فناوری مازندران که در واقع پارک داده‌های فضایی است و تا پایان دولت افتتاح می‌شود نیز یکی از مراکز مهم است. قرار است این مرکز با محوریت پایش محصولات کشاورزی به بهره برداری برسد.


بودجه بیش از ۱۲۰۰میلیارد تومان سازمان فضایی در سال آینده

در همین رابطه «مرتضی براری» نیز با تاکید بر اینکه بودجه امسال این سازمان به بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده و در سال آینده از ۱۲۰۰ میلیارد تومان نیز بیشتر خواهد شد، ابراز امیدواری کرد که حمایت از کسب‌وکار‌های فضاپایه بیشتر انجام شود و پروژه‌های فضایی با سرعت بیشتری پیش برود:

«ظرفیت کشور به بلوغی رسیده که کار‌های دیگر را به شرکت‌های خصوصی بدهیم. ما در حوزه کسب و کار‌های فضاپایه چند گام برداشتیم. مهمترین آن سیاست گذاری آزادسازی داده‌ها و تغییر مدل پلتفرم فضایی و در راستای تکمیل زنجیره توسعه است. همچنین ایجاد مراکز نوآوری فضایی را در اولویت قرار دادیم. سه مرکز در تهران ایجاد شده در حال حاضر و تا پایان دولت سه مرکز نوآوری دیگر در مازندران و مشهد ایجاد شود. این موارد در گروی سرمایه گذاری بخش خصوصی است.»

ایران تا سال ۱۴۱۰ انسان به فضا اعزام می‌کند

به گفته براری هم اکنون در دنیا بیش از ۶ درصد کل سرمایه گذاری‌های خطرپذیر به حوزه فضایی اختصاص یافته است و سرمایه گذاری خطرپذیر در این حوزه حدود ۱۵.۷ میلیارد دلار برآورد می‌شود.


برنامه آینده پرتاب ماهواره در کشور

رییس سازمان فضایی کشور گفت ایران در حال حاضر هر روز از ۵ ماهواره به صورت لحظه‌ای و از ۷ ماهواره با تاخیر چند دقیقه‌ای تصاویر دریافت می‌کند و آرشیو تصاویر خود را همواره آپدیت می‌کند: «دستیابی به سه مدار عملیاتی مدار لئو، مدار خورشید آهنگ و مدار ژئو از جمله زیرساخت‌هایی است که تا پایان دولت دوازدهم به آن دست پیدا خواهیم کرد.»

ایران تا سال ۱۴۱۰ انسان به فضا اعزام می‌کند

مطابق با همین اهداف قرار است که سه ماهواره با پرتابگر سیمرغ و دو ماهواره با ماهواره بر ذوالجناح به زودی پرتاب شوند. براری در این مورد بیشتر توضیح داد و گفت:

«مطابق با این اهداف، برنامه ریزی برای پرتاب ماهواره «طلوع»، «پارس یک» و «ظفر ۲» با پرتابگر سیمرغ در دست انجام است و در همین حال ماهواره‌های «ناهید یک و دو» با ماهواره بر ذوالجناح در مدار قرار می‌گیرند. برای رسیدن به مدار خورشید آهنگ نیز نمونه دوم ماهواره پارس را با عنوان «پارس پلاس» با پرتابگر ذوالجناج از پایگاه چابهار پرتاب خواهیم کرد.»

براری تاکید داشت که برای تثبیت دستاورد‌های فضایی در مدار لئو باید بیشتر تلاش کنند: «پیش بینی می‌شود که تا پایان دولت، ۶ پرتاب مداری (در مدار ۵۰۰ کیلومتری) و ۲ پرتاب زیرمداری را امتحان کنند.»