از رویا تا واقعیت؛ نخستین پرواز بین شهری خودروی پرنده

برترین‌ها: ایرکار (AirCar) محصولی از شرکت کلاین ویژن است که فراتر از مدل‌های مفهومی قبلی، ظاهری متناسب با خودروهای امروزی دارد و علاوه‌بر حرکت جاده‌ای، می‌تواند به هواپیما تبدیل شود.

ساخت خودرو پرنده از سال‌ها پیش مدنظر مهندسان و دانشمندان قرار داشته است. این طرح حتی اگر به نمونه‌ی تجاری تبدیل شود، مشکلات فراوانی دارد؛ ازجمله تأمین ایمنی، عملکرد فنی رضایت‌بخش در دو حالت زمینی و هوایی، قیمت مناسب، هماهنگی با قوانین مرتبط با تردد خودروهای جاده‌ای و مقررات هوانوردی، رعایت استاندارد آلودگی صوتی و نیاز به آموزش خاص برای راننده (خلبان). با این وضعیت، پیش‌تولید و ساخت نمونه‌های آزمایشی نیز پرهزینه است.

از رویا تا واقعیت؛ نخستین پرواز بین شهری خودروی پرنده

استفان کلاین مؤسس و مدیر شرکت کلاین ویژن (Klein Vision) است. وی اصالتا اهل کشور اسلواکی واقع در نزدیکی جمهوری چک امروزی است. کلاین در رشته‌ی طراحی صنعتی از دانشگاه‌های اسلواک و فرانسه فارغ‌التحصیل شده و در کارنامه‌اش سابقه‌ی همکاری با برندهای مطرح خودروسازی مثل آئودی و فولکس‌واگن و بی‌ام‌و دیده می‌شود. علاوه‌بر طراحی خودرو، تجربیات متنوعی در خلبانی و پرواز با انواع هواپیما و گلایدر کسب کرده است.

اولین طرح‌های استفان کلاین با هدف ساخت خودروهای پرنده، سال ۱۹۸۹ به مرحله‌ی آزمایش رسید. ایروموبیل I و ایروموبیل II که با نام‌های AM1 و AM2 نیز شناخته می‌شوند، درواقع هواپیماهایی با قابلیت تردد در جاده بودند. درحال‌حاضر، این مدل‌ها در موزه‌ی شهر کوشیتسه کشور اسلواکی نگه‌داری می‌شوند. در سال ۲۰۱۶، استفان کلاین طرح ویژه‌ی خود برای ساخت خودرو پرنده‌ی تجاری به‌نام ایرکار (AirCar) را معرفی کرد. در این پروژه، طراحی ظاهری شبیه به خودروهای امروزی و پیشرفته اولویت دارد و قابلیت تبدیل به هواپیما، مد نظر قرار گرفته است.

از رویا تا واقعیت؛ نخستین پرواز بین شهری خودروی پرنده

ایرکار ساخت شرکت کلاین ویژن کشور اسلواکی برای بلندشدن از سطح زمین (Take off) نیازمند فضای مناسب برای دور‌خیز (Taxi) و مسیری شبیه باند پرواز است. این شرایط برای فرود نیز لازم خواهد بود؛ البته ایرکار خلاقیتی کم‌نظیر در جمع‌کردن بال‌های اصلی دارد و حتی بالچه‌ی عقب را به‌صورت کشویی داخل بدنه جای می‌دهد. محصول یادشده کاملا به خلبانی با تجربه‌ی پرواز با هواپیما نیاز دارد.

با وجود این که بسیاری از خودروهای پرنده پیش‌تر به اشتباه از این نام استفاده می‌کردند، ولی به‌تازگی نمونه اولیه‌ی AirCar توانسته با موفقیت اولین پرواز بین شهری خود را پشت سر بگذارد و به‌درستی لقب خودروی پرنده را به دست آورد.

از رویا تا واقعیت؛ نخستین پرواز بین شهری خودروی پرنده

شرکت اسلواکیایی Klein Vision اخیرا توانسته برای نخستین بار با خودروی AirCar یک پرواز بین شهری را میان فرودگاه «نیترا» و «براتیسلاوا» به انجام برساند. در پایان این پرواز ۳۵ دقیقه‌ای، پروفسور «استفان کلاین»، مخترع این خودروی پرنده با فشار دادن کلیدی بال‌های اتومبیل را جمع کرد و از همان‌جا به‌صورت زمینی راهی خانه شد. در ادامه ویدیوی آزمایش این محصول عجیب که گویی از فیلم‌های علمی-تخیلی خارج شده را مشاهده می‌کنید:

{$sepehr_code_27718}

از رویا تا واقعیت؛ نخستین پرواز بین شهری خودروی پرنده

این شرکت بیش از ۳۰ سال روی این خودروی پرنده کار کرده است. آقای کلاین با انجام ۱۴۲ فرود موفق و بیش از ۴۰ ساعت پرواز آزمایشی به این نتیجه رسیده که بالاخره می‌تواند سومین نمونه اولیه خود را از مرحله کانسپت فراتر ببرد. خودروی AirCar در جدیدترین آزمایش به سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت رسید که کمی کمتر از حداکثر سرعت ۱۹۰ کیلومتری آن است.

از رویا تا واقعیت؛ نخستین پرواز بین شهری خودروی پرنده

کلاین می‌گوید AirCar در آزمایش‌ها تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری بالا رفته و به شیب چرخش ۴۵ درجه‌ای دست یافته است. این محصول برخلاف خودروهای پرنده VTOL که مثل هلیکوپتر درجا از زمین بلند می‌شوند، به مسیری برای شتاب‌گیری و برخاست (تیک‌آف) نیاز دارد.

نمونه اولیه فعلی AirCar از یک موتور بی‌ام‌و با ۱۶۰ اسب بخار قدرت، پروانه ثابت و چتر نجات بهره می‌برد. او حالا روی یک مدل جدید با ۳۰۰ اسب بخار قدرت کار می‌کند که می‌تواند مجوز پرواز CS-23 را از مراجع هوانوردی اروپا دریافت کند و در عین حال با مجوز M1 برای حرکت در جاده‌ها ایمن باشد.

از رویا تا واقعیت؛ نخستین پرواز بین شهری خودروی پرنده

پیاده‌سازی این ایده احتمالا در عمل با چالش‌های بیشتری مواجه خواهد بود، اما نشانه‌ها حاکی از آن هستند که مراجع قانونی بالاخره دارند با ایده خودروهای پرنده کنار می‌آیند.